Už je to rok, kdy se kvůli plánované rekonstrukci uzavřel do té doby nejnavštěvovanější obchodní dům v Hradci Králové. Tesco na náměstí 28.října se podle původních plánů majitele objektu Martina Nového mělo znovu otevřít už po osmi měsících v listopadu 2019. Jenže už na podzim se ukázalo, že práce nejdou tak rychle, jak doufal. Stavební povolení si proto Nový nechal prodloužit až do konce letošního roku. Zároveň ale avizoval, že práce na budově bývalého Prioru tak dlouho rozhodně trvat nebudou.

Společnost Tesco počítala se zdržením asi pět měsíců. „Obchod by měl být znovu otevřený v dubnu příštího roku,“ řekl v listopadu jeho mluvčí Václav Koukolíček. Jenže při pohledu na stav budovy stojící nedaleko hradeckého vlakového nádraží je už několik týdnů zřejmé, že ani dubnové otevření není příliš pravděpodobné.

Problémy, se kterými se nepočítalo

Že si lidé budou muset na otevření oblíbeného obchodu počkat déle, potvrdil teď Deníku i Martin Nový. „Je to složitá rekonstrukce. V dubnu se to bohužel určitě otevřít nestihne," řekl majitel rekonstruovaného objektu i vedlejšího obchodního centra Atrium. Dělníci podle něj během prací zjistili několik nových věcí, se kterými se původně nepočítalo. „Například jsme museli vybourat a zpevňovat podlahy, protože jsme zjistili, že jsou ve špatném stavu. Původně jsme přitom chtěli novou dlažbu položit na staré podlahy. Takové věci tu rekonstrukci samozřejmě prodlužují a prodražují," vysvětlil Nový.

Přestavba bude dvakrát dražší

Cena za rekonstrukci se během posledních měsíců podle majitele dokonce více než zdvojnásobila. „Když jsem tu nemovitost kupoval, byl odhad ceny za rekonstrukci 141 milionů korun bez DPH. Nakonec ta cena překročí částku 300 milionů korun bez daně. Chceme ale, aby to bylo všechno udělané z kvalitních materiálů a vypadalo to pěkně," dodal majitel budovy.

Po dokončení rekonstrukce se bývalé Tesco spojí s vedlejším Atriem v jedno velké obchodní centrum. Výrazně se zmenší prodejní plocha supermarketu Tesco. Prodejna potravin v přízemí se zmenší a v prvním poschodí vzniknou nové obchody. Objekt projde také dalšími změnami. Přibudou nové prodejní plochy i kanceláře, eskalátory povedou i do druhého patra. Prostor pro menší kanceláře bude také ve třetím patře.

- Obchodní dům, který vznikl podle návrhu architekta Jiřího Kučery v roce 1981, nesl asi jedenáct let název Prior.

- V roce 1992 koupila Prior americká společnost K-Mart a v roce 1998 se stala jeho majitelem britská firma Tesco Stores ČR.

- Tesco se však v poslední době začalo nemovitostí zbavovat a v roce 2018 objekt prodalo.