Výsledky dopravní studie, která má dát hradecké radnici odpověď na otázku, jak moc je potřeba výstavba silnice zasahující do přírodní památky Plachta, budou až v polovině června. Podle původního návrhu smlouvy mělo mít přitom město výsledky už o měsíc dříve.

Podle náměstka jde o prazvláštní způsob

Posun termínu vyvolal další rozpaky u náměstka primátora za Změnu pro Hradec a Zelené (ZPHZ) Martina Hanouska. Ten už dříve vyjádřil nespokojenost s tím, že hnutí ANO a ODS, se kterými tvoří ZPHZ na hradeckém magistrátu koalici, v dubnu studii prosadily. Nyní chtěl zjistit, k jakým výsledkům došla dopravní studie, která má posuzovat zejména kapacitu ulice Na Brně. Právě její údajná přetíženost je hlavním argumentem pro výstavbu kontroverzní souběžné komunikace. Jenže ke svému překvapení Hanousek zjistil, že výsledky na radnici nejsou. „Rada města schválila smlouvu, podle které měla být studie hotová 15. května. Až po uplynutí toho termínu jsem zjistil, že úředníci podepsali smlouvu s úplně jiným termínem, ačkoliv to není schválené radou. Dost mě to zaskočilo,“ řekl Deníku Hanousek. Dopravní studie podle něj ještě není hotová. „Ten postup je opravdu prazvláštní. Je podepsaná smlouva, která nebyla schválená radou,“ nechápal Hanousek.

K pochybení nedošlo, říká primátor

Zatímco náměstek primátora kroutí nad postupem radnice hlavou, podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) žádný problém neexistuje. Rada totiž podle něj schválila uzavření smlouvy, nikoliv konkrétní text dokumentu. „Původní návrh smlouvy předpokládal dřívější projednání v radě města, takže bylo třeba termín dopravní studie, přizpůsobit skutečnému termínu uzavření smlouvy. Nedošlo tedy k žádnému pochybení, vše je platné a konečný termín vypracování celkového hodnocení jednoznačně ohrožen není. Došlo-li by snad k jeho nedodržení, uplatní město sankční postihy,“ vysvětlil primátor. Dopravní studie bude hotová do 15. června. Biologické hodnocení části přírodní památky pak bude hotové v září.