„V souvislosti s novým nařízením ministerstva zdravotnictví jsem na dnešní poledne svolal mimořádné jednání kolegia primátora, kde jsme s náměstky a vedoucím odboru krizového řízení probrali situaci v jejich jednotlivých gescích. Samozřejmě přistupujeme k celé problematice tak, jak stanoví centrální orgány. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o zákazu všech veřejných i soukromých hromadných akcí s účastí nad sto lidí, a to s účinností od úterních osmnácti hodin večer až do odvolání. l Od zítřka budou uzavřené i městské školy a omezený bude i provoz dalších našich organizací,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Provoz Magistrátu města Hradec Králové v tuto chvíli není omezen. „Pokud je to však možné, doporučujeme všem občanům vyřízení úředních záležitostí odložit, případně vyřídit telefonicky či e-mailem, pro platby lze využívat bezhotovostního platebního styku,“ dodává primátor.

„Vedle základních škol dojde také k uzavření uměleckých škol. Otevřené tedy zůstávají pouze mateřské školy a spolu s nimi také ty školní jídelny, které pro ně vaří. V souvislosti s uzavřením škol doporučujeme všem rodičům apelovat na své děti, aby s ohledem na preventivní opatření zůstávaly co nejvíce doma a nezdržovaly se v místech s vyšším počtem lidí, jako jsou například obchodní centra,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast školství Martin Hanousek.

Vládní opatření se dotkne také fungování městských kulturních organizací. „Rušení představení a případné změny v programu necháváme na vedení divadel a kulturních společností. Ještě dnes se mimořádně sejde správní rada Klicperova divadla k řešení sobotní premiéry inscenace Kdo se bojí Wirginie Woolfové, zda se neuskuteční v alespoň nějakém omezeném režimu,“ říká náměstkyně primátora pro kulturu Monika Štayrová. „Fungování divadel ovlivní také zrušení školního vyučování, protože provoz v divadlech je nastavený i s ohledem na stavění scén pro dopolední představení pro školy, která jsou zrušená. V Draku tak provoz omezí pouze na víkendové exkurze v Labyrintu a v prostorách divadla. Dneškem jsou pozastaveny také všechny koncerty ve filharmonii,“ dodává náměstkyně Štayrová. Městská knihovna ve Wonkově ulici zruší pouze plánované mimořádné akce, u kterých se předpokládá účast více než stovky lidí. Samotný běžný provoz by měl zůstat ve standardním režimu.

Nařízení ministerstva zdravotnictví se přizpůsobují také další městské organizace. „Od dnešní osmnácté hodiny bude uzavřený krytý plavecký bazén a aquacentrum v Městských lázních. V provozu zatím v aquacentru zůstává finská sauna a ubytovna. V provozu je také Wellness studio Flošna vzhledem k maximální kapacitě 81 návštěvníků,“ dodává náměstkyně primátora Věra Pourová, odpovědná za správu majetku města. Změny zavádí také hradecký dopravní podnik, který vzhledem k uzavření škol ruší některé školní spoje. „Do odvolání je pozastaven provoz školních linek číslo 5Š, 10Š, 12Š, 16Š, 23Š, 25Š a výpomocných spojů. Provoz ostatních linek MHD je dále v běžném režimu, spoje jezdí podle prvního sloupce v jízdním řádu,“ říká Pourová.