Na příliš časté sečení vysušených travnatých ploch ve městě si už loni stěžovaly desítky lidí. V době největšího sucha proto Technické služby Hradec Králové v loňském roce na pět týdnů sekání úplně zastavily. „Z ohlasů na sociálních sítích a emailové korespondence je zřejmé, že velká část veřejnosti vnímá omezení sekání trávy ve městě jako významný nástroj v boji proti suchu, vysokým teplotám a klimatickým změnám obecně,“ řekl k tomu tehdy mluvčí radnice Petr Vinklář.

Letos jdou technické služby po dohodě s vedením města ještě dál. V Hradci vznikla první květnatá louka, zkouší se pilotní projekt bezúdržbových trávníků před bytovými domy a stále častěji se využívá takzvaná mozaiková seč. Ta se do povědomí obyvatel dostala zejména díky nápisu v trávě před fakultní nemocnicí. Právě mozaiková seč je nejčastěji viditelným novým prvkem na travnatých plochách v krajském městě. Zatímco část plochy se standardně poseká, část se ponechá stát, aby tam mohly vykvést rostliny, mohl se v nich ukrývat hmyz a dokončit tak svůj vývojový cyklus.

Pokus v sadech

„My jsme v letošním roce po dohodě s technickými službami přidali další plochy, kde není tak intenzivní seč. Dohodli jsme se, že uděláme pokusné plochy v Šimkových sadech, které vznikly ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové. Budou se tam zkoušet různé způsoby údržby trávníku, které mají posílit biodiverzitu. V letošním roce už také můžete vidět první květnatou louku u Benešovy třídy v ulici Na Potoce,“ shrnul největší změny náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení). Doufá, že květnatých luk vznikne v Hradci mnohem více. Současně přiznává, že kvůli alternativním způsobům sečení trávy musel s technickými službami trochu bojovat. „Myslím si ale, že letos k tomu přistoupily docela konstruktivně. Já bych si sice představoval rychlejší vývoj, ale jde to rozhodně dobrým směrem,“ pochvaloval si náměstek primátora, který je zároveň i krajinným ekologem.

Pilotní projekt

Letos technické služby přistoupily i na pilotní projekt bezúdržbové péče o trávníky před bytovým domem v ulici Jana Masaryka. „Můžeme do projektu začlenit více ploch, a to na základě podnětu občanů,“ informovaly technické služby na svém webu.

Právě reakce veřejnosti jsou hlavním důvodem změn. „Je pořád hodně lidí, kteří milují ty sterilní anglické trávníky. Myslím si ale, že to myšlení veřejnosti se postupně obrací a lidé si uvědomují, že trávník musí plnit i funkce ochrany biodiverzity nebo ochrany klimatu,“ zakončil Hanousek.