K ruskému útoku na ukrajinský Černihiv došlo v polovině dubna. Hradec Králové chce svému partnerskému městu po útoku pomoci. Na znovu oživený transparentní účet pro Černihiv Hradec do začátku přispěje částkou 300 tisíc korun.

„Bezprostředně po zprávě o ruském vzdušném útoku jsme začali řešit možné formy pomoci našemu partnerskému městu na Ukrajině. Rozhodli jsme se oživit transparentní účet pro Černihiv, kam mohou lidé přispívat libovolnými částkami. Zároveň jsme dnes na zastupitelstvu schválili 300 tisíc korun, které převedeme právě na tento transparentní účet,“ potvrdila v úterý primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.

Ruský prezident Vladimir Putin
Čtenáři si myslí, že Putin chce obnovit Sovětský svaz. Útok na Česko odmítají

Veřejnost bude moci na účet přispívat po několik týdnů, vybrané finance by se měly poslat na pomoc partnerskému městu přibližně po dvou měsících, tedy zhruba na začátku prázdnin. Kde peníze pomohou, je podle hradecké radnice zatím v jednání mezi oběma městy.

Vedení Hradce se spojilo se zástupci ukrajinského partnerského města. „Z Černihivu jsme obdrželi odpověď, ve které nám poděkovali za nabídku pomoci. Každopádně jsme připraveni o celé věci dále komunikovat,“ dodává primátorka.

Útok na ruské pozice na frontové linii poblíž ukrajinského Bachmutu
Může se konflikt Ruska a Ukrajiny rozšířit na naše území? Přinášíme argumenty

Za peníze z transparentního účtu se již v minulosti pořídilo ponorné čerpadlo na obnovu dodávek vody přibližně za 100 tisíc korun. Dalších 300 tisíc korun z účtu Hradec poslal na opravu tamní mateřské školky.

Číslo transparentního účtu pro Černihiv je 8999998/0100. Více informací o transparentním účtu se dozvíte na webu města.

Transparentní účet pro Černihiv.Transparentní účet pro Černihiv.Zdroj: Město Hradec Králové

S využitím tiskové zprávy

Nepřehlédněte: Projděte s námi kryt pod zámkem v Rychnově. Byl pro okresní komunistickou elitu

Zdroj: Deník/Jana Kotalová