„Vlastně vždycky, když tady přijdu ke koši, příčí se mi to tam vyhodit neroztříděné. Ale kdo by se s tím nosil někam daleko. Je to docela dobrý nápad,“ uvažuje Martina Jenečková, která je v Šimkových sadech s kočárkem docela pravidelným hostem. „Občas tam vyhodím třeba plastovou láhev nebo sklo, je to škoda. Pokud bych tu možnost měla, tak to za tu trochu práce stojí," myslí si mladá maminka.

V Hradci Králové je 2400 odpadkových košů a ročně jimi projde 500 tun směsného odpadu. To jsou 3,5 procenta veškerých neseparovaných odpadků.

Vizualizace sídla Lesů ČR.
Jedna z největších dřevostaveb v zemi. Projekt nového sídla Lesů ČR znovu ožívá

„Odpad z košů se dál netřídí, je v něm vše možné od psích exkrementů, přes znečištěné hygienické pomůcky, ale i plastové kelímky, nápojové plechovky nebo sklo,“ vysvětluje ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. Podle něj by se daly z odpadkových košů vytřídit nejméně dvě třetiny obsahu.

„Pilotní projekt poběží šest měsíců od letošního května do října. Jde o zavedení barevných košů na třídění odpadů na vybraných místech, jako jsou parky, veřejná prostranství u muzea, nebo ve Foglarově uličce,“ připomíná náměstek hradecké primátorky Lukáš Řádek. Koše na třídění ale už dnes najdeme v nedávno otevřené ulici K Labi. Tady jich je hned několik.

Město musí ze zákona podíl nevyužitelného odpadu snižovat, jinak mu hrozí pokuty. Proto se snaží systém sběru a separace zlepšovat. V poslední době zavedlo například třídění gastroodpadu, rozšířilo provozní dobu sběrných dvorů, nebo ze žlutých kontejnerů na plasty separuje nápojové plechovky a kartony. A teď se chce zaměřit na víc než dva tisíce odpadkových košů.

Vizualizace Rezidence U Sadů.
U Gočárova okruhu v Hradci vyroste nový bytový dům. Začalo se kácením stromů

„Tam, kde je dnes koš na jeden druh odpadu, přibydou další tři na papír, plast, a sklo. Vytipovali jsme místa, kde je odpadu nejvíc, kde dochází ke konzumaci jídla a pití. Třeba u dětských hřišť, mlhovišť, prostě tam, kde je větší koncentrace lidí,“ objasňuje volbu míst, kde se má novinka zkoušet, Martin Hušek. Nové barevné koše tak přibydou na celkem 22 místech.

Po půlročním testování a sběru dat se má vyhodnotit, zda dává třídění přímo do košů smysl. „V posledních letech patříme ke špičce v třídění a recyklaci. Tohle je další cesta, jak systém zlepšit. Chceme to otestovat a případně pokračovat dál,“ popisuje další postup Lukáš Řádek.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostu ožívají jen zvolna.
Kotěrovy kiosky v Hradci Králové už mají nájemce, přesto jsou často zavřené

Pokud by se novinka osvědčila, rozšíří se počet míst, kde bude vedle klasického koše na směsný odpad i trojice nádob na papír, plast a sklo. „ Rozhodně ale neříkám, že všude, kde je dnes koš, budou koše na separovaný odpad. Dovedu si představit, že by to fungovalo na desítkách míst,“ dodává za Hradecké služby Martin Hušek.

Nepřehlédněte: První CT v Československu. Profesor Steinhart byl průkopníkem nových metod

Zdroj: Jiří Fremuth