Původně chtěla Česká pošta v Hradci Králové zrušit 7 poboček ze současných 14.

„Shodli jsme se na tom, že zůstane zachovaná pobočka na Benešově třídě. Nicméně budeme pokračovat v jednání, protože se tady objevují další možnosti,“ uvedla bezprostředně po hodinu a půl trvajícím jednání s pověřeným ředitelem České pošty Miroslavem Štěpánem hradecká primátorka Pavlína Springerová.

Jednání označila jako dlouhé a výživné. „Pány z České pošty jsme informovali o tom, že Moravské předměstí je nejlidnatější částí celého kraje, že tam žije zhruba třetina obyvatel města. Argumentovali jsme tím, že je tam i velký podíl seniorů, ale také lidí se zdravotním postižením,“ popsala argumenty pro zachování pobočky na Benešově třídě.

Hradec Králové má přijít od července o sedm pošt. Jedná se o pobočky v ulicích Petra Jilemnického, Štefánikova, K Sokolovně, Milady Horákové, Fráni Šrámka, Pardubická a na třídě Eduarda Beneše.
Jak zabránit rušení pošt. Lidé z Moravského chtějí uhájit pobočku na Benešovce

Právě na Moravském předměstí chtěla pošta původně zrušit hned tři pobočky. Ta na Benešově třídě je z nich největší a dnes má 6 přepážek. 

„Druhá sada argumentů směřovala na dopravní obslužnost. Ukazovali jsme, jakým problémem by bylo zrušení všech tří poboček na Moravském předměstí z hlediska obslužnosti MHD,“ uvedla hradecká primátorka.

Záchrana alespoň jedné pobočky na největším sídlišti v kraji potěšila i místní. „Hlavně ti staří lidé z Harmonie tady mají Poštovní spořitelnu, chodí sem pro důchody a tak dále. Je to rozhodně dobře,“ radovala se seniorka Jaroslava Stehlíková kráčející kolem pobočky s nákupem v ruce.

Šedesát tisíc domácností a stovky organizací se v lednu ocitly bez dodávky tepla a teplé vody.
Domácnosti bez tepla. Havárii opatovických horkovodů způsobila vada materiálu

Kolem zachráněné pobočky prochází se synem i třicátník Honza: „Zrovna dnes jsem tam byl, ale jinak ji používám minimálně. Poštu používám jen v případě, že není jiná možnost. Mně zrovna je jedno, na které poště se zastavím, ale chápu, že by to byl problém pro starší lidi nebo pro ty, kteří mají problém se dopravit někam dál.“

Hradci Králové se tak podařilo uhájit jednu ze sedmi poboček, které původně chtěla Česká pošta ve městě od července zrušit. Dnes jich má Hradec celkem 14. Na druhou stranu ale čeká stěhování pobočku na Novém Hradci Králové. Ta dnes sídlí na rohu Brněnské a Lesní ulice. 

Rušené pošty v Hradci Králové
Hradec Králové 16 Petra Jilemnického 400/50, Plotiště nad Labem
Hradec Králové 11 Štefánikova 534/29a, Moravské Předměstí
Hradec Králové 7 K Sokolovně 540, Věkoše
Hradec Králové 6 Milady Horákové, Třebeš
Hradec Králové 5 Fráni Šrámka 1518/3, Pražské Předměstí
Hradec Králové 4 Pardubická 752, Kukleny

„Na Novém Hradci Králové bude pobočka pošty Partner, což bude jednopřepážková pobočka, normálně dostupná tak, jak jsou dnes lidé víceméně zvyklí. Město se bude podílet svými prostory, zbytek už bude provozován poštou,“ řekla Pavlína Springerová, která ale odmítá, že by se jednalo o výměnný obchod.

K další změně má dojít zřejmě v září. Pobočka z třídy ČSA se má stěhovat do budovy ČSOB. To je ale krok, které vedení státního podniku projednalo s vedením města už dříve.

„Tady nám Česká pošta slibuje, že to bude poštovní centrum odpovídající 21. století a bude opravdu vysoce sofistikované,“ dodala Springerová. 

Podle ní zástupci pošty vysvětlovali rušení hradeckých poboček i tím, že za posledních pět let ve městě klesl zájem o základní poštovní služby o víc než 60 procent. Pokud se nic nezmění, zruší pošta v Hradci Králové od července 6 poboček. Ty jsou v ulicích K Sokolovně, Petra Jilemnického, Štefánikova, Milady Horákové, Fráni Šrámka a Pardubická.

Poboček finančních úřadů ubyde.
Nejen pošty, z měst v Královéhradeckém kraji zmizí 9 poboček finančního úřadu

V celé zemi pošta oznámila z úsporných důvodů zrušení celkem 300 poboček ze současných 3200. 

„Česká pošta neuzavírá pobočky v obcích, kde sídlí pouze jedna pošta. Zároveň se redukce pobočkové sítě netýká pošt Partner, kterých je po celé České republice 819,“ uvedl před dvěma týdny mluvčí České pošty Matyáš Vitík.