„Loni jsme vzpomínali na slavné i neslavné osmičky - založení Československa, únor 48, srpen 68. U devítek je to podobné - neslavný březen 39 a o to slavnější listopad 1989. Dnes se tu scházíme v takto ohromném počtu a každý z nás vzpomíná na to, co před třiceti lety dělal a prožíval. Věřím, že si tento den uchováte jako událost, kdy jsme si připomněli minulost, ale zároveň jsme hleděli do budoucnosti,“ řekl na úvod koncertu hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

O půl páté celý program začal v kampusu Univerzity Hradec Králové Na Soutoku, a to slavnostním pojmenováním prostoru na náměstí Václava Havla. Rektor univerzity Kamil Kuča odhalil pamětní desku, kterou věnovali studenti hradecké univerzity všem bojovníkům proti totalitním režimům.

O hodinu později vyrazil z náměstí Václava Havla Svíčkový průvod směrem na Pivovarské náměstí. Světlo svíc symbolizovalo vyhaslé životy těch, kteří bojovali proti totalitním režimům a v těchto bojích učinili oběť nejvyšší.

Když průvod míjel katedrálu Svatého Ducha, u vchodu stála fotografie dramatika a pozdějšího prezidenta Československé a České republiky Václava Havla, kterou hlídala čestná stráž tvořená skauty. Lidé u Havlovy fotografie pokládali svíce, které dosud drželi v rukou, aby uctili jeho památku.

Od šesti pak na Pivovarském náměstí před budovou krajského úřadu uskutečnil velký open-air koncert. Zahájila jej zpěvem státní hymny operní zpěvačka Dagmar Pecková, která následně vystoupila v samostatném pásmu s Komorním orchestrem Univerzity Hradec Králové. Projevy pronesli Tomáš Heller, Jindřich Vedlich či Tomáš Petráček. Na pódiu také zahrál Jiří Dědeček a koncert zakončil Luboš Pospíšil + 5P.   (van)