Tři a půl roku už leží spis s názvem Velké náměstí v Hradci Králové na stavebním úřadě v Hořicích. Že by tamní úředníci v nejbližší době vydali územní rozhodnutí, současná hradecká koalice nepředpokládá. Přichází proto s vlastním plánem postupných oprav. Práce na náměstí chce radnice spustit ještě v letošním roce. „Ještě letos chceme zahájit 1.etapu oprav, a to opravou podloubí, spočívající ve výměně a repasích stávající dlažby a případně výmalbami podloubí,“ řekl radní Jiří Langer (ANO). V druhé etapě by podle něj měla přijít na řadu oprava ulice V Kopečku.

Co nejvíce prací chce radnice zvládnout opravami bez potřeby stavebního povolení. Jako poslední by mělo přijít na řadu vybudování podzemního parkoviště pod náměstím. „Naší snahou je opravit náměstí celé včetně vymístění vozidel pod zem. To by mohlo přijít na řadu v poslední fázi za dva až tři roky,“ odhadl Langer. Ten věří, že pro podzemní parkoviště se nakonec najde podpora i přesto, že jedna z koaličních stran se k plánu zatím staví chladně. „Předpokládám, že to v budoucnu nepodpoříme,“ řekl na podzim Adam Záruba ze Změny pro Hradec a Zelených.

Spolek plán radnice vítá
Spolek Velké náměstí (dříve Spolek pro kvalitu života), který nesouhlasil s rekonstrukcí podle záměrů bývalého vedení města, s novým návrhem nemá problém. „Celý tento plán vřele vítáme,“ řekl Deníku předseda spolku Roman Grym. Podle něj spolek s radnicí spolupracuje a podzemní parkoviště podporuje. Právě parkovací místa byly dříve jádrem sporu mezi spolkem a radnicí.