Mezi největší letošní úspěchy hradecké vlády patří zahájení léta odkládané stavby domu s odlehčovací službou za více než 115 milionů korun. Jde o vůbec historicky nejvyšší investici do sociální oblasti, kterou si město s titulem obec přátelská seniorům rozhodně zaslouží. Po letech příprav se Hradci podařilo aspoň částečně zlepšit tristní situaci s parkováním u fakultní nemocnice.

Letos v lednu zde radnice otevřela provizorní parkoviště pro 205 aut. Slibované úpravy divokého parkování u Labe ale zatím na tento projekt nenavázaly. Mezi plusy patří určitě stavba sportovní haly na Pouchově. Otevírat by se měla příští rok na podzim. Úspěchem pro dnes již bývalou koalici bylo také podepsání smlouvy s dodavatelem inteligentního dopravního systému. Ten má být v provozu nejdříve za dva roky, práce na jeho vybudování už ale začaly letos.

Radnice za něj zaplatí 229 milionů bez DPH, větší část by ale měly pokrýt evropské dotace. Jako velký úspěch prezentuje radnice i vysoutěžení dodavatele roky odkládané lávky přes Labe. Budovat se začne v červenci 2021. Pražská společnost SMP CZ za ni dostane 134 milionů bez DPH. Půjde o nejdražší lávku široko daleko, město ale počítá s tím, že velkou část výdajů i v tomto případě pokryjí dotace.

Největší projekty mají zpoždění 

Nejznámější hradecké investiční projekty ani v roce 2020 nezačaly. Posun hlásí radnice u fotbalového stadionu a Velkého náměstí. Oba projekty ale skrývají háček. U náměstí se čeká na výsledky vrtů, které rozhodnou o realizovatelnosti podzemního parkoviště. Tak jako tak by se s první etapou oprav mělo začít příští rok. Na stavbu stadionu pak město konečně našlo čtyři zájemce a výběrové řízení běží, vrásky na čele ale dělá politikům řízení antimonopolního úřadu. Do jeho rozhodnutí nesmí s žádnou z firem podepsat smlouvu.

U obou projektů přitom před rokem politici věřili, že začnou ještě v roce 2020. Menší zpoždění je i v harmonogramu Benešovy třídy. Město doufalo v zisk územního rozhodnutí na podzim, zatím ho ale nemá. Podařilo se však vyřešit i poslední problém s majitelem jedné z místních nemovitostí, pokračování příprav by tak už nemělo nic bránit.

Za vyloženě nepovedenou akci radnice se dá určitě označit snaha o vybudování silnice okrajem přírodní památky Plachta, proti které se vzedmula velká vlna nevole. Politické body vedení města nepřineslo určitě ani další odložení několikrát slibovaných semaforů u nemocnice.