Rušení pošt je velkým tématem zvlášť v menších obcích, kde by absence stálé pobočky znamenala pro řadu lidí velké komplikace. Nicméně nevyhýbá se ani stotisícovému Hradci Králové, kde má Česká pošta aktuálně 14 poboček. Proslýchá se, že  letošní „čistku" všechny nepřežijí.

Mezi zrušenými by údajně měla být i pobočka číslo 11 poblíž Hvězdy na Moravském Předměstí. „Už jsem to slyšel z více stran, že tady pošta dlouho nebude. Mně to nevadí, protože stejně když něco potřebuji, jezdím na Nový Hradec. Je to tam mnohem rychlejší," potvrdil Deníku Pavel Sládek, který na blízkém sídlišti bydlí.

„Není to pro mě novinka, říká se to tady už dlouho. Možná by nebylo na škodu, kdyby to dostal do péče nějaký soukromník, třeba by se úroveň služeb zvedla," myslí si Zuzana Malá, která na onu poštu chodí pravidelně.

Vedení České pošty ale 
o budoucím osudu této pobočky nic neprozradilo. Na opakované žádosti naší redakce o oficiální vyjádření nereagovalo. Místní se tak zřejmě budou muset nechat překvapit. „Myslím, že úplné zrušení pošty by hodně lidí naštvalo. Často tu bývají dlouhé fronty, paní za přepážkami jsou moc milé, pošta je využívaná," říká ze zkušenosti třicetiletá Pavlína z Moravského Předměstí. Změna provozovatele by jí ale nevadila.

To potvrzují i další obyvatelé, které redakce oslovila. Někteří z nich služby České pošty využívají minimálně a raději volí soukromé firmy. „Poté, co mi tato neflexibilní a jedním slovem marná instituce několikrát nebyla schopná v termínu dodat balík, jsem s ní nadobro skončil," říká naštvaně třiadvacetiletý Petr a dodává: „Jednou se mi stalo, že v době, kdy jsem byl doma, přijel pošťák, ani se neobtěžoval zazvonit a do schránky mi vhodil výzvu, že si mám pro zásilku dojít na poštu. Na tom kusu papíru stálo, že bude připravena k vyzvednutí od 16 hodin. Přišel jsem tam pro jistotu až o půl páté a paní za přepážkou mě stejně vyhodila s tím, že tam balíček ještě není, ať si ještě počkám nebo přijdu další den. Strašný přístup, žádná spolehlivost," dodává.

Od sousedů: Na Rychnovsku mají poštu na kolech i na úřadech

Královéhradecko - S převedením poboček České pošty na soukromníky nebo starosty mají zkušenosti například některé obce v sousedním Rychnovsku.

Na tak zvanou Poštu Partner, jak se převedeným pobočkám říká, chodí například lidé v malé obci Orlické Záhoří. „Tímto způsobem u nás pošta funguje už několik let a jsme velmi spokojeni," prozradil už dříve starosta Vojtěch Špinler s tím, že pošta se nachází v budově obecního úřadu a má otevřeno každý den.

Pojízdná pošta

Další variantu - pojízdnou poštu zase můžete potkat v pohraniční vsi Bartošovice v Orlických horách, kde kamenná pobočka neustála první vlnu rušení zhruba před čtyřmi lety.

Převládá spokojenost

Lidé jsou ale podle všeho spokojeni i bez ní, pojízdná pošta totiž poskytuje ty samé služby.

„Vše vyřeší pošťačky, odesílání, přijímání balíků, ale i další úkony. Nezaznamenal jsem, že by byl někdo z místních nespokojený," uvedl spokojeně starosta Bartošovic v Orlických horách Kostas Kotanidis.

Nerušte nám poštu. Soukromých poboček přibývá

Česká republika/ Praha - Středočeskou obec Višňová zná drtivá většina národa z televize. V roce 1974 se zde natáčel seriál Chalupáři, byť na obrazovce šlo 
o Třešňovou.

I tato malebná obec nedaleko Příbrami ale v poslední době řeší podobný problém jako stovky dalších obcí v ČR: co s poštou? Na stole jim leží nabídka od České pošty (ČP) na převod tamější pobočky do správy obce. „Nabídka pokrývá asi polovinu reálných nákladů, které nám s provozováním pošty vzniknou. Obec tak pošta zatíží 110 tisíci korunami ročně, což je výrazný dopad do rozpočtu," popsal Jiří Nekolný, starosta Višňové a jeden ze zakládajících členů Sdružení místních samospráv.

Peníze přitom nejsou jediným úskalím, které obce 
s přebíráním pošt řeší. Chtěly by například samy pružněji určovat otevírací dobu či snížit sankce za případné prohřešky. Starostové se už setkali s generálním ředitelem ČP Martinem Elkánem a společně vymýšlejí, jak převádění poboček zatraktivnit. Změna pošt na soukromé totiž nabírá na obrátkách.

Rekordní počet

Z 3200 stávajících pošt by do deseti let měli 2500 míst provozovat soukromníci, tedy obce nebo obchodníci, zbytek zůstane pod ČP. Aktuálně je už pod značkou Pošta Partner nasmlouváno  přes 140 míst a letos by se měl počet navýšit o rekordních 200. „Nově jsme rozšířili doplňkové služby, například dobíjení mobilů, podání daňové složenky pro daň z nemovitosti nebo prodej losů," říká mluvčí pošty Matyáš Vitík. Pošta má v převodu poboček podporu vlády. Podmínkou je, aby i po roce 2025 zůstalo k dispozici 3200 míst, lhostejno, zda státních či privátních. Například Rakousko má už nyní 71 procent poboček privátních. I v soukromé pobočce ale platí stejné povinnosti jako ve státní. „Česká pošta ručí za služby Pošty Partner, jako by to byla pobočka přímo provozována poštou," zdůrazňuje Martin Drtina z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Je tedy možné reklamovat služby nebo podávat stížnosti přes ČTÚ.   (jak)