Vyjednávání mezi Hradeckým demokratickým klubem s TOP 09, ODS, Piráty, Rozvíjíme Hradec a Změnou pro Hradec a Zelenými trvalo měsíc a půl. Hradec Králové je společně s Prahou posledním krajským městem, které nemá nové vedení. Už v úterý podepsali lídři jednotlivých uskupení dohodu o podpisu koaliční smlouvy. Jedinou výjimkou bylo Rozvíjíme Hradec. Za ně se k podpisu připojili jen dva ze tří zvolených zastupitelů – Ilona Dvořáková a Petr Nebeský. S připojením svého podpisu váhal lídr nováčka v zastupitelstvu, senátor Jan Holásek.

Jednání pětikoalice probíhají už víc než šest týdnů.
Hradecká koalice se dohodla. Zatím bez senátora Jana Holáska

„Demokratická koalice má v zastupitelstvu většinu minimálně 20 hlasů, naše koaliční jednání trvalo dlouhých šest týdnů a čtyři dny, což znamená, že jsme se důkladně poznali. A znamená to také, že jsme v této chvíli připravení podepsat koaliční smlouvu a provést město příštími čtyřmi roky,“ prohlásila ve středu ráno na začátku společného vystoupení kandidátka na primátorku Pavlína Springerová (HDK/TOP09).

Podpis nejdřív odmítl

Jan Holásek, Rozvíjíme Hradec, senátor, právník a nezávislý zastupitel města, 49 let.Jan HolásekZdroj: ArchivV tu chvíli se zdálo, že budoucí koalice se bude muset obejít bez podpory Jana Holáska. Na první oficiální vystoupení lídrů pětikoalice přišel jako poslední a místo u stolu naproti novinářům si musel prakticky vynutit. Vzápětí odmítl podepsat dohodu, kterou se mu pokusila předložit Springerová.

„Pro nás bylo naprosto nepřijatelné, aby se ta jednání protahovala další týdny, aby se stále točila kolem dvou témat, která už byla uzavřena. Naším cílem je efektivně a kompetentně vést město,“ řekla později Springerová právě s odkazem na lídra Rozvíjíme Hradec.

Ke kritice se přidali postupně i další koaliční partneři. „Ten rušivý element za mě je jen jeden. Stále se opakující a nepochopitelný. Jsou to nároky pana Holáska, nerozumím jeho motivaci a té zatvrzelé neochotě posunout jednání dál,“ přihodil polínko pod kotel lídr hradeckých Pirátů Pavel Vrbický.

Ilustrační foto
Hradecké ODS se nelíbí rozdělení gescí náměstků, nevylučuje koalici s ANO

Jan Holásek totiž před novináři sice potvrdil vůli připojit se ke koalici, ale současně vyjádřil nespokojenost s výsledkem vyjednávání. „Celou dobu jsme navrhovali, abychom měli výkonnou funkci na gesci rozvoje města. To nebylo akceptováno. Pak jsme diskutovali otázku sportu. ODS si chce sport ponechat. Od pondělí vymýšlíme nějaké jiné řešení, které by mělo spočívat ve zvýšeném zastoupení ve výborech a komisích,“ vyzval k dalšímu jednání lídr Rozvíjíme Hradec.

Nové vedení bude v úterý

Jenže ostatní strany ještě dopoledne další jednání odmítaly a zdálo se, že si koalice bude muset vystačit s 20 hlasy. Odpoledne pak Holásek dohodu o pondělním podpisu koaliční smlouvu potvrdil. „Poslali jsme kolegům náš návrh na obsazení komisí a výborů a dostali jsme odpověď, která byla rámcově pozitivní, takže nám to umožňuje dohodu podepsat za hnutí Rozvíjíme Hradec,“ potvrdil Deníku.

Ilustrační foto
Hradec zná jména pěti náměstků, investice bude mít na starosti Záruba

Koaliční smlouva se tak má podepisovat v pondělí dopoledne a v úterý se mají sejít zastupitelé. Na programu mají volbu nového vedení města. Primátorkou se má stát Pavlína Springerová, která má mít pět uvolněných náměstků. Pětikoalice by tak měla mít v 37členném zastupitelstvu většinu 21 hlasů. V opozici tak zřejmě skončí hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo se ziskem 13 zastupitelů, a nováček v zastupitelstvu SPD se třemi mandáty.

Nové vedení Hradec Králové

Primátorka: Pavlína Springerová (HDK/TOP09) – školství, krizové řízení, bezpečnost, mezinárodní vztahy, KSM

Náměstci:
Miroslav Hloušek (ODS) - doprava, městské organizace, ekonomika, rozpočet a sport
Lukáš Řádek (HDK/TOP 09) - rozvoj, investice, dotace, životní prostředí, energetika
Pavel Vrbický (Piráti) - majetek města, IT a digitalizace, sociální oblast
Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) - kultura, cestovní ruch
Adam Záruba (Změna pro Hradec a Zelení) - územní rozvoj, urbanizmus a architektura, životní prostředí, památková péče