Novou primátorku zvolili zastupitelé v tajné volbě většinou 20 hlasů. Podle očekávání ji navrhla pětikoalice. S překvapivým protikandidátem přišlo hnutí ANO. To navrhlo do čela města končícího primátora Alexandra Hrabálka (ODS), který je jako zastupitel součástí pětikoalice. Právě s občanskými demokraty Babišovo hnutí město v posledním období vedlo. Alexandr Hrabálek ale byl z jednání omluvený, protože je na zahraniční dovolené.

Chyběl souhlas

„Nicméně předpokládám, že by souhlasil. S ohledem na skutečnost, že teprve v pondělí došlo ze strany pětikoalice k podpisu koaliční smlouvy a finálnímu rozdělení pozic města, nebylo možné takto narychlo zajistit předchozí písemný souhlas pana Hrabálka s jeho kandidaturou,“ přiznal šéf zastupitelů ANO Lukáš Fiedler. Návrh nakonec volební komise neakceptovala právě kvůli chybějícímu souhlasu kandidáta.

Pavlína Springerová novou funkci vnímá jako obrovskou zodpovědnost. „Více než 10 let pracuji na nejvyšších manažerských postech Univerzity Hradec Králové. Mezi můj denní chléb tak logicky patří jednání s nejrůznějšími institucemi. Jsem přesvědčená, že právě tyto bohaté zkušenosti mi velmi výrazně pomohou zvládnout i funkci nejvyšší v našem městě,“ řekla 45letá akademička.

Současně slíbila, že nebude kumulovat funkce. „Mám připravený rezignační dopis na post prorektorky Univerzity Hradec Králové,“ dodala

Zaměřit se chce na přijetí územního plánu města, stavbu dostupného bydlení, realizaci adaptačních opatření na změnu klimatu a revitalizaci řady míst města. „Osobně vidím Hradec Králové jako město vzdělané, kladoucí důraz na dostupné a kvalitní vzdělávání, jako město, kde rostou pracovní příležitosti s vysokou přidanou hodnotou, jako město urbanisticky inteligentní a vizionářské,“ dodala Springerová.

Dlouhá vyjednávání

Vyjednávání pětikoalice trvalo dlouhých sedm týdnů a s Prahou bylo dlouho poslední ze statutárních měst bez nového vedení. Délku vyjednávání kritizovala opozice. „Bohužel naše opakovaně předestírané obavy o funkčnosti této pětikoalice, její stabilitě a udržitelnosti nebyly vyvráceny, naopak byly ze strany pětikoalice potvrzeny,“ řekl šéf zastupitelů ANO Lukáš Fiedler, který pochybuje o tom, že široká koalice je schopná vést efektivně město.

Nová primátorka bude mít pět náměstků po jednom z koaličních stran a hnutí. Prvním náměstkem zvolili zastupitelé Miroslava Hlouška (ODS), dále obsadil placenou funkci Lukáš Řádek (HDK/TOP09), Pavel Vrbický (Piráti), Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) a Adam Záruba (Změna pro Hradec a Zelení). Předchozí vedení města mělo na začátku volebního období náměstky čtyři.

Jedenáctičlennou radu doplní končící primátor Alexandr Hrabálek, bývalý primátor Oldřich Vlasák (oba ODS), Arnošt Urban (HDK/TOP09), Aleš Dohnal (Piráti) a senátor za Hradec Králové Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec).

Nové vedení Hradec Králové

Primátorka:

Pavlína Springerová (HDK/TOP09) – školství, krizové řízení, bezpečnost, mezinárodní vztahy, KSM

Náměstci:

Miroslav Hloušek (ODS) - doprava, městské organizace, ekonomika, rozpočet a sport

Lukáš Řádek (HDK/TOP 09) - rozvoj, investice, dotace, adaptace na klimatickou změnu, energetická bezpečnost

Pavel Vrbický (Piráti) - majetek města, IT, digitalizace, sociální oblast

Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) - kultura, cestovní ruch

Adam záruba (Změna pro Hradec a Zelení) - územní rozvoj, životní prostředí, památková péče

Další radní:

Arnošt Urban (HDK)

Alexandr Hrabálek (ODS)

Oldřich Vlasák (ODS)

Aleš Dohnal (Piráti)

Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec)