Ve věži kostela Sboru kněze Ambrože vznikne unikátní nástroj, který nemá v České republice obdoby.

Zvonohra tvořená padesáti zvony má být první svého druhu v České republice, která bude splňovat mezinárodní standardy. To umožní pořádání zvonohráčských koncertů i festivalů. „Počítáme i s tím, že by nástroj měl hrát v určitém čase, třeba v poledne, nějako melodii,“ sdělil hradecký biskup Církve československé husitské Štěpán Klásek.

Kdy se kompletní zvonohra za téměř šest milionů korun ve věži kostela objeví, však zatím není jisté. Bude záležet na tom, jak rychle se podaří na tento účel sehnat finanční prostředky. Peníze získává husitská církevní obec sbírkami při bohoslužbách, pomoci má i nedávno vyhlášená veřejná sbírky, počítá se také s přispěním orgánů státní správy a samosprávy, firem a podnikatelů. „Na první etapu výstavby zvonohry, která spočívala ve vypracování projektu a odlití největšího zvonu, přispělo největším dílem, 280 tisíci korun, město Hradec Králové. První a zároveň nejtěžší zvon budoucí zvonohry váží téměř tři sta kilogramů.

Myšlenka zvonohry, s níž přišel náš nejlepší zvonohráč Radek Rejšek, se zamlouvá i primátorovi Otakaru Divíškovi. „Je dobře, když se odlévají zvony. Horší je, když se z nich odlévají kanóny,“ řekl.