Světově proslulý cirkus chová více než osmdesát kusů cizokrajných zvířat jako třeba slony, velbloudy, zebry či pštrosy

Ve všední dny bude cirkusové představení začínat od 17.30 hodin, v sobotu od 14 hodin a v neděli od 11 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na drezuru asijských velbloudů a lam v arabském stylu, vzdušnou akrobacii v kruhu, ojedinělou drezuru zeber a slona, unikátní revue medvědů, skákače na trampolíně v komediálním stylu, klauny a další vystoupení umělců.

Ignác Berousek založil tradici známého cirkusu Berousek. Z pouličního kejklířství vzniklo v roce 1918 první cirkusové šapitó, pojmenované po jeho zakladateli „Berousek“. Pokračovatel cirkusového rodu Ferdinand Berousek, syn Ignáce Berouska, přejmenoval v roce 1941 „Cirkus Berousek“ na „Cirkus Centrál“.

Důvodem změny názvu bylo odlišení od jiných cirkusů či artistů užívajících v té době jméno Berousek. Tímto začala nová filozofie rodiny Berousků.

Cirkus se otevřel novým vynikajícím umělcům z celého světa chovajícím lásku a úctu ke zvířatům a cirkusovému řemeslu. Tato přednost přetrvala až dodnes.

Znárodnění majetku v roce 1948 se nevyhnulo ani cirkusu, a tak se rodina Berousků musela rozloučit se zvířaty, která byla téměř členy rodiny. Celý umělecký tým se rozpadl, umělci se stali zaměstnanci státních cirkusů. Někteří z nich se rozjeli po celém světě, kde sklízeli mnoho úspěchů s artistickými a drezérskými čísly.

Snad největší úspěch získal Ferdinand Berousek, otec Jiřího Berouska, majitele dnešního Národního cirkusu Originál Berousek. V sedmdesátých letech minulého století se natáčel známý film Šest medvědů s Cibulkou, ve kterém účinkoval Ferdinand Berousek se svými syny a medvědy. Jeden z nich, medvědice Rocky, dodnes pravidelně předvádí divákům své umění na motocyklu.

Rodina Berousků procestovala pod záštitou Státního cirkusu půlku světa. Koncem osmdesátých let účinkoval Jiří Berousek se svou medvědí revue ve Spojených státech amerických, kde se dočkal vysoké pocty v podobě ocenění od tehdejšího prezidenta George Bushe za humánní drezuru medvědů.
Toto ocenění je důkazem zachování původní filozofie cirkusu - spojení maximální profesionality s láskou a úctou ke zvířatům.

Na základě mezinárodního úspěchu a politických změn v České republice se Jiří Berousek s rodinou rozhodli v roce 1990 vrátit z Ameriky a vybudovat od základů vlastní cirkus.

V roce 2002 získal Originál cirkus Berousek od Sdružení českých cirkusů a varietních umělců, se souhlasem ministerstva kultury, právo užívat název Národní cirkus a to jako jediný cirkus v České republice.

Soutěž o lístky do cirkusu Berousek

Společně s Hradeckým deníkem přináší Národní cirkus Originál Berousek našim čtenářům soutěž o dva lístky na středeční, čtvrteční a páteční představení. Stačí vybrat správnou odpověď na soutěžní otázku:

Jaká zvířata můžete v cirkusu vidět při drezuře společně?

a) Krokodýla a pelikána
b) Zebry a slona
c) Želvy a koně


Pište na adresu: jan.pruska@denik.cz. Vyhrávají ti nejrychlejší.