Optimistická tisková zpráva, kterou vydala minulý týden hradecká radnice k rekonstrukci mateřských škol Třebechovická a Lužická spustila další velkou roztržku mezi náměstky primátora Martinem Hanouskem (Změna pro Hradec a Zelení) a Jiřím Bláhou (ODS). Rada města minulý týden schválila podmínky výběrového řízení na zhotovitele prací na obou školkách za zhruba 23 milionů korun. Necelou polovinu nákladů by měla pokrýt evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí, jejíž přijetí odsouhlasili radní loni v září. Jednou z podmínek přitom bylo, že město do šesti měsíců doloží zhotovitele prací vzešlého z výběrového řízení. Jenže na to zřejmě na radnici někdo zapomněl. Zatímco šestiměsíční lhůta tento týden uplyne, město teprve vyhlašuje výběrové řízení. Je tak jasné, že lhůtu nemůže stihnout.

Na to, že autobus či vlak nebudou policisté kontrolovat, se člověk nemůže spolehnout.
Dostali jsme se do zakázané zóny v Česku. Vlakem a bez problémů

"Město se chlubí tím, že bude investovat do školek, ale ve skutečnosti je to průšvih, který je na odvolání pana náměstka Bláhy," nebral si servítky Hanousek. Ten podle svých slov během ledna na potřebu vypsat výběrové řízení upozornil. To potvrzuje i zápis z jednání kolegia primátora z 25. ledna. Původní dvacetimilionová dotace počítala ještě se třetí školkou - MŠ Sluníčko. Podmínky výběrového řízení u této školky radní ještě ani neschvalovali.

Že k pochybení došlo, přiznává i primátor Alexandr Hrabálek (ODS). "Jsem rád, že si pan náměstek Hanousek tohoto lapsusu všiml a upozornil na něj. Nemá smysl se vymlouvat na objektivní příčiny, i když i ty tady jsou," okomentoval celou situaci. Prodlužování termínů je podle primátora zcela běžná věc a o dotaci by tak město přijít nemělo. To potvrdil i investiční náměstek Jiří Bláha. "Odbor dotací požádal o prodloužení dotačního titulu a bylo mi řečeno, že se těmto žádostem vyhovuje. Investiční odbor je vlivem různých okolností ve výrazném podstavu, částečně i vlivem pandemie. Musel si tak seřadit priority. Vysoutěžil například bezpečnost a ochranu zdraví při práci u lávky přes Labe, na kterou máme přislíbenou dotaci asi 92 milionů," bránil se Bláha, podle kterého je únorový termín jen mezikrokem.

U severních sousedů jsou obchody otevřeny.
FOTO: Obchody zůstávají uzavřené, ale v Polsku se může vesele nakupovat

"Podstatný je termín zahájení stavby, který je až v příštím roce. A to v pohodě stihneme," řekl Deníku investiční náměstek. Jenže jím předložený materiál i samotné školky počítají s termínem rekonstrukce už letos v létě. V zadávacích podmínkách je termín předání staveniště nejdéle 1. června. Výběr dodavatele je tak podle těchto podmínek nutný nejpozději do 23. dubna. "Je to šibeniční termín. Musí se přihlásit zhotovitel, tendr se nesmí prodlužovat žádnými dotazy a námitkami. Musí se samozřejmě stavět o prázdninách, nemáme kam přesunout ty děti," uvedl Hanousek, který připomněl, že původně se měly školky rekonstruovat už loni. Nakonec se termín ale kvůli dotacím o rok odložil.