V posledních týdnech značně rozklížená hradecká koalice táhla v nejsledovanějším hlasování letošního roku za jeden provaz. Pro vypsání zakázky za tři čtvrtě miliardy korun hlasovalo všech 19 zástupců koaličních ODS, hnutí ANO i Změny pro Hradec a Zelených. Tři další hlasy dodali zástupci KSČM, pro hlasoval i další opoziční zastupitel - bývalý fotbalový trenér Ladislav Škorpil z HDK.

Další zástupci opozice návrh hradecké vlády naopak ostře kritizovali. Vadilo jim zejména to, že koalice upravovala některé dokumenty ještě v pondělí odpoledne.

"Navrhuji, abyste ten bod stáhli. Udělejme ještě jednu schůzku, dejte nám čas, abychom to mohli zkonzultovat s odborníky a za měsíc to může projít naprostou většinou hlasů," řekl před hlasováním Pavel Vrbický (Piráti). Návrh na odložení hlasování ale neprošel.

Zastupitelé naopak o několik minut později potvrdili vypsání tendru. Vysloužili si za to potlesk několika fotbalových fanoušků, kteří jednání přišli osobně navštívit.

"Takhle blízko k novému stadionu Hradec ještě nikdy nebyl. A věřím, že opravdu stadion bude, protože již nyní se nám hlásí spousta zájemců, kteří jej chtějí udělat," uvedl po hlasování primátor města Alexandr Hrabálek.

Stavět by se mělo začít příští rok

Podle schváleného usnesení bude mít nová fotbalová aréna v Hradci Králové kapacitu minimálně osm tisíc míst k sezení. Všechna místa musí být zastřešena. Na stadionu tak bude možné hrát i zápasy evropských pohárů nebo utkání České fotbalové reprezentace. Mezi podmínkami pro stavební firmy nechybí ani typické osvětlení formou takzvaných lízátek nebo hojně diskutovaná multifunkce. Na stadionu bude možné pořádat i koncerty a další kulturní či sportovní akce.

Samotná stavba by podle plánu radnice měla začít v příštím roce a trvat maximálně 18 měsíců. Přesný termín záleží na průběhu výběrového řízení. "Oddychl jsem si, ale ještě více si oddechnu až bude podepsaná smlouva se zhotovitelem.

Začátek stavby bych viděl reálně někdy kolem března příštího roku. A co se týče fotbalistů, tak budu rád, když poprvé kopnou na novém stadionu do balónu na začátku roku 2023," řekl investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).