Do této vybrané společnosti by se do konce měsíce měl zařadit i významný český spisovatel, novinář a filozof Karel Čapek. Ten ve městě na soutoku Labe a Orlice strávil čtyři roky, které významně ovlivnily jeho osobnost, pozdější postoje a politické orientace a toto období našlo i odraz v jeho literární tvorbě. Návrh Společnosti bratří Čapků, která se zabývá studiem života a díla těchto významných osobností českých dějin a umění, podpořili i městští radní, o udělení čestného občanství, jednoho z nejvýznamnějších ocenění města, budou v příštím týdnu rozhodovat na svém zasedání hradečtí zastupitelé.

„Karel Čapek zcela jistě patří mezi nejznámější postavy naší novodobé historie a v jeho životě má své místo i Hradec Králové. Bezpochyby jde o jednu z nejvýznamnějších osobností, která se zde narodila nebo žila,“ říká k návrhu na udělení čestného občanství primátor města Alexandr Hrabálek.

Hradecký ROBOT

V Hradci Králové Karel Čapek studoval na C. k. vyšším gymnáziu a bydlel na Malém náměstí společně se svojí babičkou v letech 1901-1905. Ačkoli není jednoznačně prokázáno, že z hradeckého gymnázia musel odejít studovat do Brna pro své protirakouské smýšlení či kvůli nařčení z rozvrácení základů habsburské říše, jednalo se o období, které bylo důležitou etapou jeho života a pobyt v Hradci Králové ovlivnil názory, vzdělání a životní postoje mladého nadaného studenta. 2. ledna 1921 byla v provedení Jednoty divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové premiérově uvedena jeho nejslavnější divadelní hra R.U.R., která se po hradecké scéně dostala do Národního divadla, na Broadway či do Japonska.