Další, již 21. ročník renomované konference ISSS opět v Aldisu

V pondělí 9. a v úterý 10. dubna proběhne v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové již 21. ročník jedné z největších konferencí zaměřených na reformu veřejné správy, rozvoj e-governmentu a informatizaci společnosti v celé EU. Oblíbená akce také letos přiláká více než 2000 hostů, během dvoudenního programu se odehraje zhruba 200 přednášek a diskusí a ve výstavní části se představí přes stovku dodavatelů technologií a služeb.

„Program letošní konference ISSS je především o vizích,“ říká RNDr. Tomáš Renčín, výkonný ředitel konference. „Prakticky všechny parlamentní strany se shodují v tom, že digitalizace veřejné správy patří mezi hlavní priority. O tom konečně svědčí i kapitola Digitální Česko v programovém prohlášení první vlády Andreje Babiše. Zcela určitě tak budou tyto vize a otázky „jak dál?“ stěžejní částí programu.“

Konferenci letos oficiálně zaštiťují ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr vnitra Lubomír Metnar, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla a Asociace krajů ČR.

Oblíbený pondělní zahajovací blok se odehraje pod taktovkou AK ČR, jejíž zástupci pozvali představitele úřadů zaštiťujících několik nejvýznamnějších a největších tuzemských e-government projektů současnosti v kompetenci Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a dalších.

V rámci pondělního slavnostního zahájení bude možné vyslechnout klíčové přednášky Vlády ČR prezentované premiérem Andrejem Babišem, ministrem vnitra Lubomírem Metnarem a vládním zmocněncem pro IT a digitalizaci Vladimírem Dzurillou. Mezi vzácnými hosty na pódiu nebudou chybět eurokomisařka Věra Jourová, která odpoledne uvede programovou sekci věnovanou dubnové situaci okolo nového nařízení EK na ochranu osobních dat, velvyslanec Estonska Sten Schwede ani někteří další ministři vlády. Slavnostního zahájení se samozřejmě zúčastní celá řada osobností veřejné správy včetně předsedkyně AK ČR Jany Vildumetzové či hejtmana Kraje Vysočina, který je spolupořadatelem konference, Jiřího Běhounka a dalších hejtmanů.

Ani v dalších odborných blocích nebudou chybět zajímaví hosté – k novele zákona o kybernetické bezpečnosti promluví mimo jiné zástupci NÚKIB, v eHealth bloku vystoupí lidé z Ministerstva zdravotnictví a SÚKL, Ministerstvo pro místní rozvoj a CzechTourism budou prezentovat své vize v oblasti eTurismu a zkrátka nepřijdou ani bloky věnované archivaci, eAccessibility nebo geoinformatice. V rámci sekce věnované konceptu Smart Cities i letos proběhne tematický blok zástupců více ministerských rezortů a zajímavý program bude mít i sekce otevřených dat.

Nedílnou součástí programu konference budou jako obvykle i workshopy, panelové diskuse a různé doprovodné akce za účasti poslanců a senátorů Parlamentu ČR, členů AKČR a SMO ČR či jednání Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů.

Jako každoročně zde proběhne i slavnostní vyhlášení výsledků oblíbených soutěží – na nedělním VIP setkání v Klicperově divadle bude předáno ocenění Český zavináč, v pondělí v projektové laboratoři převezmou vítězové soutěže JuniorErb pamětní listy z rukou zástupce Senátu Parlamentu ČR a v rámci pondělního galavečera se pak odehraje vyhlášení vítězů Zlatého erbu a Bibliowebu.

Průběžné zpravodajství z konference ISSS 2018 bude možno sledovat v přímých vstupech na zpravodajském kanálu ČT24 nebo na www.isss.cz, kde budou k dispozici audio a videozáznamy, prezentace i kompletní archiv minulých ročníků.

Ocenění Český zavináč letos získal tým SÚKL za přínos k rozvoji elektronizace zdravotnictví

V rámci programu slavnostního setkání v předvečer zahájení jubilejního 21. ročníku konference ISSS/V4DIS v královéhradeckém Klicperově divadle byly jako obvykle vyhlášeny výsledky soutěže Český zavináč. Aktuálním držitelem tradiční ceny se stal tým, jenž v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv pracoval na realizaci projektu eRecept. Ocenění převzali Ing. Renata Golasíková a Ing. Petr Koucký, kteří se na projektu výrazně podíleli. „Zavedení celoplošné elektronické preskripce v českém zdravotnictví je projektem, který zcela zásadně přispívá k informatizaci společnosti,“ dodává RNDr. Tomáš Renčín, předseda spolku Český zavináč. „Jde o první masivní nasazení elektronické služby využívající infrastrukturu eGovernmentu včetně Národní identitní autority (NIA) a elektronického podpisu, které se dotkne velké části populace, tedy lékařů i všech pacientů. Porota ceny Český zavináč přihlédla také k tomu, že jde o největší projekt elektronizace za celý uplynulý rok, který znamenal nejen zásadní a náročnou změnu pro všechny lékaře, ale i první skutečně plošné využití elektronické služby ve zdravotnictví.“

Soutěž Český zavináč každoročně odměňuje nejlepší projekty, činy nebo jiná závažná jednání, které v uplynulém roce významně přispěly k rozvoji informačních technologií ve státní správě a místní samosprávě. Výsledky jsou tradičně vyhlašovány na konferenci ISSS/V4DIS v Hradci Králové.

Více informací včetně kompletní historie soutěže od roku 1999 lze najít na www.isss.cz nebo www.ceskyzavinac.cz.