Krajská metropole uvažuje o tom, že předá svoz a likvidaci odpadu soukromé firmě. Dosud to zajišťují Technické služby Hradec Králové.

Radnice chce vypsat soutěž na svoz bioodpadu, odpadu z odpadkových košů, likvidaci smetí z ulic a úklid psích výkalů.

„Zastarává nám technika. Buď bychom ji museli za desítky milionů korun obnovit, nebo část závazku předat někomu jinému. Ideálně Hradeckým službám, které jsme spoluzaložili. Musíme ale vypsat soutěž, protože podle zákona nelze povinnosti jen tak převést," uvedl Martin Soukup, náměstek primátora.

Nový kontrakt za zhruba 36 milionů korun by měl trvat čtyři roky. Radnice předpokládá, že se do soutěže přihlásí i Hradecké služby, v nichž Marius Pedersen má podíl 60 procent a hradecká radnice 40 procent. Pokud by v tendru Hradecké služby neuspěly, musely by na svozu odpadu ve městě místo s Technickými službami spolupracovat s novým partnerem. Ten by musel také vybudovat novou kompostárnu.

Návrh na vypsání soutěže a myšlenka převést svoz odpadů na někoho jiného, což by mělo být výhodnější, musí ještě schválit zastupitelstvo. Nákup nové techniky by stál zhruba 20 milionů korun.

Taxa za svoz popelnic v Hradci Králové činí 500 korun za dospělou osobu a rok a neměnila se od ledna 2008.