Proměna Galerie moderního umění v Hradci Králové si vyžádala okolo jednoho sta milionů korun. Podobně nákladná byla i rekonstrukce křižovatky Koruna. Oba projekty se představily v krajském městě v novém hávu v minulém roce. Samotným Hradečákům k srdci přirostl však daleko skromnější projekt. Koncem března si hradeckou výroční cenu Událost roku 2016 odnesla malá sauna a osvěžovna NUUK, která vyrostla na sklonku loňského roku u břehu Labe nedaleko Staré Třebše.

„V první řadě jsme to vůbec nečekaly. Zaskočila nás i samotná nominace, samozřejmě, že příjemně," okomentovala výhru jedna z tvůrkyň celého konceptu sauny Aneta Kohoutková.

Spolu s Natálií Barcalovou si před časem vysnily projekt sauny, která ovšem nebude jen místem klasického severského osvěžení, ale i místem s kulturním přesahem. Jelikož si obě „vizionářky" za svým snem krůček po krůčku šly, výsledkem je místo, jenž svou osobitou magií přitahuje zájemce nejen z regionu, ale i celé České republiky. V neposlední řadě ho hradecká veřejnost zvolila Událostí roku. Překvapivé prvenství a samotná nominace však měly i své kritiky.

„Začaly se objevovat diskuze na téma, co tam má co dělat jedna maringotka v porovnání s ostatními projekty, kde se denně prostřídají stovky lidí, kdežto k nám si najde cestu kolem dvaceti denně," dodala Aneta Kohoutková s tím, že je podobné názory mrzely, protože by v první řadě nemělo jít o kvantitu, ale o kvalitu. Zdá se, že podobný názor měla i většina hradčáků, kteří se do letošní ankety pořádané radnicí odhodlaně zapojili.

„Ceny si vážíme, protože o ní rozhodli v hlasování samotní Hradečáci. Je to taková naše zpětná vazba, že to snad děláme dobře. Že je to vážně něco, co tady chybělo nejen nám, ale i ostatním Hradečákům. Jít si za svým snem se vyplácí, i když ta cesta není vždycky jednoduchá," dodala Aneta Kohoutková.

Hlasování v číslech

Počet hlasujících nebyl s přihlédnutím na velikost krajského města rozhodně závratný.

Nicméně sympatie k otevření sauny a osvěžovny Nuuk se u hradecké veřejnosti si projevily 140 platnými hlasy.

V těsném závěsu pak skončila rekonstrukce budovy Galerie moderního umění v Hradci Králové s 127 platnými hlasy.

Pomyslnou bronzovou medaili si od hradecké veřejnosti odnesl hlavní týden vzpomínkové akce u příležitosti 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866 se 79 platnými hlasy.

Bramborovou pozicí pak Hradečáci odměnili otevření křižovatky Koruna, které ve výsledku získalo 81 platných hlasů.