V hradeckém kongresovém centru Aldis v úterý pokračuje dvoudenní mezinárodní konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS).
Letos se do krajského města sjelo přes dva tisíce účastníků.

Na konferenci se hovořilo například o rozvoji a financování e-governmentu, rozvoji projektu CzechPOINT a bezpečnosti informačních systémů. Celkem si přítomní vyslechnou asi 250 přednášek, vystavuje zhruba 60 firem.

V rámci konference se v pondělí večer rozdělovaly i ceny soutěže Zlatý erb za nejlepší internetové stránky měst, obcí a regionů, kde se Hradec Králové umístil hned dvakrát. Získal první místo za nejlepší webové stránky města a zvláštní cenu ministra vnitra za nejlepší bezbariérový přístup na stránky.

Premiér Petr Nečas v pondělí během zahájení konference řekl, že některé projekty zůstaly v půli cesty, a upozornil na nedostatek konkurenceschopnosti institucí veřejné správy. „Právě zavedení elektronizace a informačních systémů, které zvýší efektivitu práce institucí a veřejné správy, bude krokem, který přispěje ke konkurenceschopnosti České republiky,“ řekl Nečas.

Na běh projektů elektronizace státní správy by neměly mít větší vliv vládní škrty. „Nic kvůli nim nezastavujeme a dokonce i dodržíme dané termíny,“ uvedl ministr vnitra Radek John. Dodal, že spornou otázkou mohou být plánované novinky – elektronické volby a doklady, tam by podle jeho slov musel stát prostředky navýšit.

Hovořilo se i o kontaktních místech Czech POINT, kde lidé mohou získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů. Ta by mohla fungovat i v bankovních domech. „Lze přidat jakoukoliv další agendu ať z hlediska podání či hlediska výpisů, interně diskutujeme o tom, jaké agendy bychom mohli na Czech POINT převést,“ řekl vrchní ředitel sekce pro informatiku a e-government Jaroslav Mráz. V České republice je zatím celkem 6590 kontaktních míst Czech POINT. Celkem lidé prostřednictvím těchto míst požádali o více než 4,5 milionu výpisů, nejčastěji požadovali o výpis z rejstříku trestů.