Milovníci umění už několik měsíců netrpělivě vyhlíželi otevření rekonstruované Galerie moderního umění v Hradci Králové. Opravovala se dva a půl roku. Den D nastal po průtazích ve čtvrtek. Oprava, která vyšla krajskou kasu na téměř sedmdesát milionů korun a dalších padesát poskytla Evropská unie, galerii přiřadila k nejmodernějším výstavním prostorům v Česku. Učinila z ní důstojné místo, ve kterém se vyjímají díla předních českých moderních autorů.

Prostory odkazují ke kořenům secesní budovy a její interiér snoubí modernu s historií. Citlivá práce restaurátorů je patrna jak na štukových stropech zdobených pravým zlatem, tak na papírových tapetách imitujících kůži, či na vitrážích. Použité barvy odpovídají těm, které se na zdech někdejšího Záložního úvěrového ústavu skvěly na začátku dvacátého století. „Byl to plán z říše snů, ani jsem nevěřil, že se může vyplnit," řekl ředitel galerie Tomáš Rybička. Kraj původně počítal s tím, že galerie otevře už v březnu, dalšími ohlášenými termíny byly červen a září. Otevření zdržely rozsáhlé restaurátorské práce a komplikace s výběrem dodavatele osvětlení expozic.

Galerie vítá své znovuzrození gejzírem barev

První návštěvníky přivítala zrekonstruovaná Galerie moderního umění v Hradci Králové ve čtvrtek. Její oprava vyšla na 126 milionů korun a zahrnovala rozsáhlé restaurátorské práce. Její otevření se zdrželo o více než půl roku. Stavební část rekonstrukce galerie byla hotová na konci loňského roku. Letos se v galerii pracovalo především na restaurování uměleckých prvků na plášti budovy a v interiérech.

Rekonstrukce samotné galerie vyšla na 95 milionů korun. Dalších 12 milionů stála přestavba bývalých bytů na kanceláře. Do nich se mimo jiné přestěhovala krajská příspěvková organizace Centrum podpory uměleckých aktivit Impuls. Zařízení výstavních prostorů stálo šest milionů korun, náklady na osvětlení přesáhly čtyři miliony, za dva miliony korun byl upraven depozitář.

„Vzhledem k historické hodnotě stoleté budovy bylo nutné uspokojit i požadavky památkářů, což si vyžádalo více než 6,5 milionu korun," uvedla k nákladům opravy mluvčí kraje Martina Götzová. Galerie ve čtvrtek představila novou stálou expozici. Je nazvaná Proměny obrazu/Obrazy proměn a sleduje vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců. Do budovy je z hejtmanství také přemístěna Galerie Vladimíra.