Ostuda celého Salonu republiky. Takový je obraz Benešovy třídy mezi Hradečáky.

Někteří se tam štítí jít, druzí ji připodobňují k hororu. Další upozorňují na fakt, že je její stav dokonce nebezpečný pro lidské zdraví.

Zastupitelstvo Hradce si situaci prý uvědomuje, z loňského přebytku uvolnilo na „Benešovku" 50 milionů korun. Ne však na současné opravy.

„Zastupitelé nerozhodli o zahájení další konkrétní etapy oprav, rozhodli o tom, že budou každý rok „spořit" do zvláštní rezervy. Celkově se náklady na kompletní rekonstrukci lokality Benešovy třídy totiž odhadují až na 700 milionů korun. Jakmile bude na tomto zvláštním účtu dostatek financí, město zahájí další etapu zásadní proměny této části města," uvedl tiskový mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář.

Podle místních lidí je to však výsměch. Problémy jsou pro ně totiž aktuální a již „včera bylo pozdě" začít situaci řešit.

„Peníze se neměly investovat do vodotrysků, ale do všech ochozů, aby byly bezpečné. Je to tam opravdu hrozné, jestli náhodou nečekají, až se tam někomu něco stane. Je to havarijní stav, tak by měli tuto situaci řešit akutně," myslí si jedna z obyvatel Jana Fidrová.

Do kasičky zatím padesát milionů

Nespokojeni jsou i další Hradečáci, kteří mají strach, že se kompletní opravy snad ani nedočkají.

„Samozřejmě je to v nedohlednu a chátrá to strašným způsobem. Když vidím, do čeho je radnice schopna investovat a co schválit, je to do nebe volají," myslí si Kateřina Valentová.

Místní obyvatele nejvíc trápí rozpadlé chodníky, zábradlí, ale i schodiště a zavřené lávky. „Všude je rozpadající se rezaté cosi, pod nohama drolící se beton, cesty nevedou nikam – najednou jsou uzavřené. Je to ostuda nejen Benešovy třídy, ale celého Salonu republiky," říká další Hradečačka Markéta Hloušková Kopecká.

Benešova třída
Benešova třída je základní komunikační osou Moravského předměstí. Dříve se jí říkalo Marxovka. Vznikla podle sovětského vzoru v 80. letech 20. století. Měla být nákupní tepnou.

Založili tradici?

Náklady na kompletní rekonstrukci Benešovy třídy se pohybují kolem 700 milionů korun. Město řeší, kde peníze vzít – a proto začalo spořit.

„Jsem ráda, že se podařilo založit fond s počátečním vkladem 50 milionů korun. Dovedla bych si představit i vyšší částku, avšak děkuji i za tento velmi důležitý základ. Věřím, že jsme tímto založili tradici, kdy každoročně bude z finančního vypořádání předchozího roku vyčleněna částka na revitalizaci Benešovy třídy, a peníze tak budou smysluplně využity ku prospěchu obyvatel," uvedla Romana Lišková, náměstkyně primátora zodpovědná za městský majetek.

Hudba budoucnosti

Střední část Benešovy třídy již před dvěma lety prošla rekonstrukcí. Na ukončenou etapu by měly v budoucnu navázat další.

Město je nyní v procesu získání územního rozhodnutí na další části projektu.

„Dojde k vybudování nových podzemních garáží, chodníků, cyklostezek a parkovacích ploch nebo řešení přilehlých křižovatek. Celý prostor bude bezbariérový, úprav dozná veřejné osvětlení, oživí jej i nová výsadba stromů, keřů a zeleně. Hlídat jej bude nový kamerový systém," popsal mluvčí Hradce Petr Vinklář.