My vám přenecháme pozemky, vy si převezmete do své správy nadjezd v Malšovicích. Tak má vypadat dohoda, kterou na svém úterním zasedání podpořilo hradecké zastupitelstvo. Ze strany města to bylo to šalamounské řešení. Malšovický nadjezd byl totiž až do tohoto rozhodnutí bez vlastníka. Neznal se k němu ani stát, město, ale ani hejtmanství. Město na oplátku za to, že se o nadjezd postará, dalo kraji pozemky na rozšíření Domova pro důchodce.

Pro rozvoj tohoto krajského sociálního zařízení neměl kraj na původní ploše areálu dostatečný prostor, město však vlastní v jeho sousedství vhodné pozemky o rozloze více než sedm tisíc metrů.

Hradečtí zastupitelé se tak po „handlu“ s mostem rozhodli, že tyto pozemky v hodnotě 22,4 milionu korun přenechají kraji bezúplatně.

Doposud tyto parcely nebyly využívány, jejich celková plocha je 7 tisíc metrů čtverečných, v územním plánu města jsou vedeny jako stavební. „Bereme to jako vklad města do rozvoje zařízení, které samozřejmě z velké části využívají i občané Hradce Králové,“ řekl po rozhodnutí zastupitelů primátor Zdeněk Fink. Pozemky se nacházejí uprostřed bytové zástavby v místní části Nový Hradec Králové na jihovýchodě města.

Budoucí nový objekt domova seniorů v Hradci Králové s kapacitou dalších sto lůžek by měl fungovat se zvláštním režimem pro klienty s demencemi.

Součástí budovy bude i nová kuchyně, která bude schopna zajistit denně 1500 jídel, z toho 400 obědů. Zároveň díky novým pozemkům budou rozšířeny parkovací plochy, které v současné době neodpovídají kapacitě personálu a klientů, dojde i ke zvětšení parku a propojení vycházkových ploch v areálu.