Úterní zasedání hradeckých zastupitelů přineslo v krajském městě výraznější omezení heren a kasin. Zastupitelé tak posvětili novelu obecné vyhlášky, která dle zákonných pravidel výrazněji reguluje i provozní dobu. Z původních 67 zůstane na území Hradce Králové pouze 31 heren. Kromě třech míst, kterým vedení města umožnilo neomezený provoz, se ostatní místa s hracími automaty a loterijními terminály musí spokojit s omezenou otevírací dobou, konkrétně od desáté hodiny dopolední do třetí hodiny ranní.

Magistrát se přípravou regulace heren a kasin zabýval několik měsíců. K tomu účelu byla vytvořena i pracovní skupina. Ta čerpala především z názorů a zkušeností místních samospráv, strážníků či odborů magistrátu.

„Pracovní skupina rovněž přihlížela například i k tomu, aby se takové místo nenacházelo v bezprostřední blízkosti škol, zdravotnických zařízení či církví a podobně, a také k nové právní úpravě hazardu, podle které již nebude možné hrát v místech s takzvaným vedlejším provozním režimem," uvedla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Kromě jiného rozhodnutí zastupitelů reaguje na novou právní úpravu hazardu, která v České republice nabude účinnosti prvního ledna příštího roku.

Přestože větší omezení míst s výherními automaty a dalšími loterijními terminály obecně veřejnost vítá, otázkou zůstává, jaký vliv bude mít jejich úbytek na rozpočet měst a obcí.

V posledních třech letech šlo do hradecké kasy za provozování hazardu více než 50 milionů korun ročně. Letošek by tedy neměl být pro rozpočet výjimkou, otázkou však je rok příští.