Historie záměru výstavby na volných plochách při ulicích Jana Masaryka a Mandysova je stará více než patnáct let. Od počátku narazil na výhrady lidí z okolí, místní samosprávy i některých městských zastupitelů. Zatímco projekty Pilot 2 a Pilot 3 navzdory peticím již dávno stojí, výstavba dvou objektů nazvaná Pilot 1 na louce před kulturním centrem Medium právě začíná, stejně jako prodej bytů.

„Projekt jsme chystali od roku 2007, několikrát se různě předělával a nakonec se ho ujal architekt David Vávra, který vytvořil studii celého území, kde dnes již dva bytové domy stojí a další se brzy stavět začnou. V rámci projektu Pilot 1 se počítalo i s polyfunkčním domem, který se však nelíbil místní samosprávě a nakonec jsme od něj upustili. Rovněž jsme snížili i výšku domů o dvě patra a tím i počet bytů,“ popsal Tomáš Staněk, jednatel společnosti Tomas Invest.

Na podzim přišli obyvatelé Mandysovy ulice na Moravském Předměstí v Hradci Králové o výhled na desítky vzrostlých stromů poblíž kulturního střediska Medium, před pár dny přibyl okolo vykácené plochy plot a včera se na pozemku objevily první stroje.
Výstavba bytového komplexu na Moravském Předměstí začala navzdory protestům

Ta projekt Pilot 1 před časem prodala firmě Inten Group, která mu dala nový název Rezidence Kristian. Ten na první dojem odkazuje na sousední někdejší vládní vilu Cristina, ovšem skutečnost je podle majitele společnosti Inten Group Jana Odehnala trochu jiná a souvislost je shoda okolností.

„Budova toho jména tam skutečně stojí, ovšem projekt se jmenuje podle mého syna. Je to náhoda a velice zajímavé spojení.“

Práce začnou příští týden

V Mandysově ulici vyrostou dva sedmipodlažní objekty z jednopokojovými až čtyřpokojovými byty s kuchyňským koutem, v prvních dvou budou garáže. První etapa výstavby již začala kácením zeleně a oplocením pozemku, hrubá stavba by měla být hotová v listopadu, dokončená v srpnu příštího roku a v listopadu 2025 by se měly předávat byty. Druhá etapa by měla následovat zhruba za půl roku.

„Příští týden začnou výkopové práce. Ke kolaudaci by mělo dojít za 18 měsíců. Pokračování bude záležet na zájmu klientů. Jakmile bude prodaných 60 až 70 procent bytů z první etapy, spustíme etapu číslo dvě,“ upřesnil Jan Odehnal, podle kterého je nyní k výstavbě a prodeji bytů vhodný čas.

„Doba nám přeje, ceny materiálů jsou dnes nižší, což jsme mohli promítnout i do ceny bytů. Dnes jsme oficiálně spustili prodej první etapy a již v minulých dnech jsme zaregistrovali první zájemce. Přibližně 20 procent bytů je již zarezervovaných. Předpokládám, že ceny materiálů se budou zvedat, a je možné, že nahoru půjdou i byty,“ upozornil Odehnal.

Město chtělo záměru zabránit, výsledkem je kompromis

Ještě před dvěma lety město usilovalo o dohodu s investorem a úplné ukončení jeho plánů. Nakonec vznikl kompromis. Polyfunkční dům z plánů zmizel, bytové domy zůstaly.

„Důsledně jsme to zvažovali, posuzovaly se smlouvy, které byly podle některých právních názorů neplatné. Jiné však poukazovaly na to, že pokud by od ní město ustoupilo, muselo by platit náhrady. Nakonec se podařilo vyjednat ústupek, investor od polyfunkčního objektu upustil a dostal souhlas k realizaci objektů, které částečně upravil podle požadavků místních obyvatel,“ uvedl Adam Záruba, náměstek hradecké primátorky pro životní prostředí, územní plánování, urbanismus a architekturu a památkovou péči.

Zdroj: Deník/Stanislav Ďoubal

Již před časem popsal Deníku změny architekt a autor nedalekých bytových domů Pilot 2 a Pilot 3 Miroslav Gebas. Dva bytové domy budou stát na obdélníkovém půdorysu namísto čtvercového. „Změnila se struktura zástavby, tedy rozmístění domů v území, které se odsunulo dále od stávajících domů. Po úpravách se také vytvořilo více prostoru pro dětské hřiště a sportoviště, která budou zabírat jednu ucelenou plochu,“ vysvětlil architekt.

Tomáš Staněk poprvé vyjádřil svůj postoj k úpravám projektu. Připomněl, že parkovacích míst vznikne více, než požaduje městská vyhláška, investor zrevitalizuje stávající hřiště, které zůstane ve vlastnictví města, a navíc vybudujeme úplně nové dětské hřiště. Vypuštění polyfunkčního domu z plánů lituje.

„Osobně mě to mrzí. Myslím si, že v těch místech objekt se zázemím pro obyvatele, například menším zdravotnickým zařízením, obchody nebo restaurací, chybí a stejně se tam jednou bude muset vybudovat. Města se v současné době snaží, aby developeři kromě bytů stavěli i příslušenství. My jsme ho nabídli, ale místní samospráva byla proti. Polyfunkční dům přitom to území vhodně dotvářel,“ okomentoval Staněk.

Málo zákazníků, ostrá konkurence a zchátralé okolí drtí obchodníky na Benešově třídě v Hradci Králové.
Málo zákazníků, ostrá konkurence a omšelé okolí drtí obchodníky na Benešovce

S výstavbou u Media se musela smířit i bývalá městská zastupitelka a členka komise místní samosprávy Táňa Šormová, která způsob výstavby na Moravském Předměstí dlouhodobě kritizuje.

„Od počátku se mi to nelíbí. Investorovi jsme nakonec ustoupili, ale stále s tím mám vnitřní problém stejně jako s dalšími dlouhodobými pokusy o zahušťování zástavby. Vadí mi to, ale nejde s tím už nic dělat. Doufám, že investor dosadí, co vykácel, ale upřímně tomu příliš nevěřím,“ uvedla před několika dny Šormová.

I další lidi z okolí si nemohou zvyknout, že stavbě ustoupily desítky vzrostlých stromů.

„Bojovali jsme o to, aby se zeleň udržela a nezahušťovala se zástavba ad absurdum, ale úspěšní jsme nebyli. Bylo evidentní, že se tomu zabránit nepodaří, tak jsme se snažili alespoň o změny. Nebyl tam dostatečný odstup od našich domů, chtěli jsme také zachovat měřítko z hlediska hmoty či výšky objektu. Stále máme pochybnosti týkající se parkování. Nejvíc nás mrzí úbytek přírody. Původní stav se už nikdy nevrátí,“ litoval před časem obyvatel nejbližšího panelového domu a člen komise místní samosprávy Tomáš Doležal.

Po vstupu do bazaru s použitým zbožím na Benešově třídě v Hradci Králové se zákazník v okamžení přenese z hlučné sídlištní ulice do barevného a pestrého království plného více či méně starého zboží všeho druhu.
Mohl být slavný hradecký fotbalista, nyní je vetešník. Zboží vozí z Německa

Přestože lidé i po letech od dostavby projektů Pilot 2 a Pilot 3 umístění na volných plochách mezi panelovými domy kritizují a podobné to zřejmě bude i v případě Rezidence Kristian, Tomáš Staněk nové domy na sídlišti hájí. „Původní koncepce všech tří Pilotů byla velice jednoduchá. Jednalo se o dostavbu v místech, kde měly bytové domy být. My jsme je nabídli ve vyšším standardu, než je v okolí běžné s tím, že jsme počítali i se zájmem stávajících obyvatel Moravského Předměstí,“ vysvětlil filozofii zástavby území.