Hradecké zastupitelstvo má po víkendových volbách sedm barev. Výsledek však postavil proti sobě především vítězné hnutí ANO a Hradecký demokratický klub (HDK) vedený dosavadním primátorem. Obě nejsilnější politické síly v zastupitelstvu mají šanci sestavit radniční koalici s vyloučením té druhé. Rivalové se však neobejdou bez podpory dalších subjektů. Kdo bude na radnici a kdo skončí v opozici, bude záležet na vyjednávací šikovnosti a zkušenostech.

Možné koalice na hradecké radnici
ANO

ANO - 11 mandátů
ODS - 5
Koalice pro HK - 3
Změna pro HK + Zelení - 3

Celkem - 22 zastupitelů z 37 křesel

HDK

HDK - 7 mandátů
ODS - 5
Piráti - 5
Koalice pro HK - 3

Celkem - 20 zastupitelů z 37 křesel

Žádané nevěsty: Piráti a ODS

Žádanými nevěstami radniční svatby se stali především Piráti a ODS: oba soupeři o ně mají zájem. To však není oboustranné.

Ve výhodě je vítězné ANO, kterému stačí pro nejhubenější většinu dva partneři. HDK potřebuje ještě o jednoho více.

Pro hnutí ANO je nejpřijatelnějším partnerem ODS. „Ráda bych v koalici viděla i Piráty, ale ti již před volbami řekli, že s námi nepůjdou. Máme naplánované schůzky jak s ODS, tak se Změnou pro Hradec a Koalicí pro Hradec,“ řekla lídryně ANO Monika Štayrová.

Konkurenční HDK chce ulovit nejenom ODS, ale i Piráty. „Pokusím se sestavit koalici složenou z HDK, ODS, Pirátů, Zelených a Koalice pro Hradec,“ uvedl krátce po volbách dosluhující primátor Zdeněk Fink. Zelená změna pro Hradec však koalici s primátorovým klubem vyloučila. „ANO je pro nás menší zlo,“ uvedl včera Adam Záruba.

Kdo bude primátor?

Primátorský post může získat Štayrová i Fink. Do hry o křeslo prvního muže radnice ale mohou vstoupit i jiní: například exprimátor Oldřich Vlasák, který přeskočil všechny své stranické kolegy z ODS. Pro ODS, bez které zřejmě nyní nelze koalici sestavit, může být taková nabídka lákavým důvodem pro vstup na radnici vedenou především hnutím ANO.