Nebývale rušno bylo v neděli v prostorách Městské síně a přilehlých Severních terasách na Velkém náměstí v Hradci Králové. Konal se tam už 7. ročník Hradeckého koštýře - nefalšovaných slavností vína a burčáku.

Davy lidí překvapily

Lidí přišlo opravdu hodně, celkem tři pokladny, kterými byl areál ohraničen, vůbec nestíhaly. „Kolik je tu lidí, si netroufám odhadovat, hlavně jich určitě ještě spousta přijde, když je tak krásně," radoval se mladý muž na pokladně nad Žižkovými sady.

„Už jsme tu od deseti hodin dopoledne, a tak do oběda to bylo v pohodě. Pak se sem ale doslova navalili lidi a pomalu tu není kam šlápnout. Takže už ani neobcházíme stánky, ale kupujeme rovnou flašky," smála se jedna z účastnic Eliška.

Vstupné činilo 80 korun a v ceně byla i sklenička na degustaci a šňůrka na krk s logem akce. V davu návštěvníků ale z nablýskaných skleniček příliš srkat nešlo. „Ty davy tady jsou nepříjemné. Už dvakrát do mě někdo při degustaci strčil. Jednou jsem polil bundu sobě, podruhé manželce," vyprávěl se smíchem Petr Král.

Vedla vína z Moravy

Ochutnat a koupit jste mohli vína z Čech i zahraniční kousky třeba z Itálie, Francie nebo Rumunska. Tradičně vysokou oblibu si u přítomných i letos držela vína z Moravy.

Kulturní program byl rovněž bohatý, dopoledne bavila Hradecká cimbálová muzika, odpoledne ji pak vystřídala country kapela Votroci.

Hradecký koštýř - slavnosti vína a burčáku.

Michaela Zumrová