K dalšímu zadlužování města dalo na svém úterním zasedání souhlas hradecké zastupitelstvo. A to i přes odpor některých jeho členů. Krajské město si vezme úvěr 160 milionů korun.

Použije je na rekonstrukci „zušky" Střezina. Hradec přitom už nyní dluží 698 milionů korun. „Je to v pořádku, pokud dluh nepřesáhne miliardu," řekl primátor Zdeněk Fink. Právě miliarda je prý bezpečný úvěrový rámec, který si město může dovolit.

Opoziční Změna pro Hradec přijetí nového úvěru nepodpořila. „Město by se mělo spíše zaměřit na rozumné hospodaření s financemi a přehodnocovat zbytné projekty jako křižovatka Koruna nebo infocentrum. Kdyby se realizovaly jinak nebo v úspornější variantě, nemuseli jsme si brát úvěr," řekl zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec).

Úvěr na přestavbu umělecké školy Střezina hodlá město čerpat v letech 2017 a 2018, následně jej splácet deset let do konce roku 2028. Celková investice do školy činí téměř 164 milionů korun.

Hlavní částí projektu Střezina bude rekonstrukce bývalé pavilonové Základní školy Jih na Slezském Předměstí. V ní již nyní „zuška" většinu objektů využívá.

Jako druhá stálá budova škole zůstane Divadlo Jesličky, kde po opravě bude pokračovat literárně-dramatický obor. Třetí objekt v ulici Na Střezině se vrátí magistrátu.