„Ačkoliv to nebylo podmínkou prvního kola. Ostatní města již měla zpracovanou jednotnou organizaci příprav. Další jejich výhodou bylo vytvoření rozpočtu,“ popisuje některé slabiny hradecké kandidatury Soukup.

„Měla proti nám časový náskok. My jsme se zapojili až později. Ale například prostředky na akce spojené s kandidaturou jsme měli také připraveny. Pokud bychom postoupili do dalšího kola, zahrnuli bychom je do rozpočtu,“ vysvětlil náměstek.

Naopak za silnou stránku Hradce Králové považuje Martin Soukup samotnou ideu kampaně. Město do klání vstupovalo s tématem Za hrad(b)ou budoucnosti. Tím chtělo nastínit myšlenku, aby se krajská metropole poté, co byly před mnoha lety zbourány hradby, oprostila i od duševních bariér a začala se z konzervativního města měnit na více živé.

„Přestože jsme neuspěli, Hradci to velmi pomohlo v propagaci. Dnes o nás ví i tam, kde nikdo netušil, kde město leží,“ doplnil Soukup. Do kampaně a přípravy vložil magistrát zhruba 300 tisíc korun.

OTÁZKA PRO Jaroslava Svěceného, houslového virtuosa

Co říkáte tomu, že Hradec Králové vypadl z kláíní o Evropské město kultury pro rok 2015 a dál postupují Ostrava a Plzeň?
Já se to teď dozvídám poprvé od vás, odskočil jsem si do Damašku v Sýrii, tak jsem tady pár dní nebyl. Je mi to líto, protože si myslím, že Hradec je reprezentativním městem z pohledu kulturního i urbanistického a nemá v Evropě v tomto směru obdoby. Říkal jsem si, že by to mohla být jeho výhoda, ale jak je vidět, rozhodovaly jiné faktory. Hradec jsem podpořil jako člověk, který má svoje rodné město rád.

HRADEC KRÁLOVÉ

Založení města:
rok 1225 králem Přemyslem Otakarem I. Počet obyvatel: 94 255

Rozloha:

105,6 km čtverečních

Nejvýznamnější památky města:

Renesanční Bílá věž, Muzeum východních Čech – budova podle návrhu Jana Kotěry postaveno v letech 1909 – 1912.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, soubor Kotěrových staveb – například školní areál na Tylově nábřeží. První realizovanou stavbou urbanisticko-architektonické kompozice škol podle Gočárových plánů bylo Gymnázium J. K. Tyla.

Okolí města:

významné bojiště Chlum, zámek Hrádek u Nechanic, Třebechovické muzeum betlémů

Pravidelné kulturní akce města:

Hudební festivaly Rock for People (Jazz goes to Town, Hip Hop kemp); Divadelní festivaly (Divadlo evropských regionů, Čekání na Václava), letecká show (CIAF).

Velké mezinárodní koncerty z nedávné doby:

V Hradci Králové vystupovaly zejména hvězdy spojené s hudebními festivaly, které jsou tu každoročně pořádány. Mezi nejvýznamnější kapely patřily Placebo, Arctic Monkeys či Offspring.

Kolik divadelních souborů ve městě působí?

V Hradci Králové působí Klicperovo divadlo, Divadlo Drak, Divadlo Jesličky, Hradecké divadlo a Loutkové divadlo HAD.

Kolik představení odehraje hlavní profesionální scéna v prosinci letošního roku?

Na hlavní scéně Klicperova divadla odehrají v prosinci 23 představení.

Klubová scéna ve městě:

V Hradci Králové je mnoho klubů různého zaměření. Mezi nejpopulárnější patří Rockový klub U Cikána (rockové a alterativní koncerty), Country Club Lucie (country koncerty), La Putika (multikulturní scéna), Satchmo (jazzové koncerty) a Studio Amátka.

Muzea a galerie a ve městě:

Mezi přední muzea a galerie v Hradci Králové patří Muzeum východních Čech, Galerie moderního umění, Galerie Vladimíra Preclíka, Galerie Koruna, Galerie Tří Kodetů, Galerie Barbara, Galerie Celebries, Galerie T, Galerie U Přívozu, Muzeum železniční, sdělovací a zabezpečovací techniky, Centrum obnovitelných zdrojů energie, Zahrádkářské muzeum či Letecké muzeum.

Jaké projekty v oblasti kultury patří ve městě k nejnovějším?
V poslední době hradecké kulturní dění obohatilo Nábřeží jazzmanů a Den Labe. Na Silvestra bude mít premiéru v hradeckém Festival parku akce Semtex Culture.

Jaké projekty se plánují v rámci kandidatury na Evropské hlavní město kultury?

Hradec chce především zviditelnit a zvýšit prestiž stávajících kulturních akcí, které zde každoročně probíhají. Jedná se o festival Divadlo evropských regionů, Jazz Goes to Town a akce z programu Calendarium Regina Hradec Králové 2009. S kandidaturou souvisí také projekt Oživení Šimkových sadů, jehož cílem bylo, aby se veřejnost podílela svými podněty na kulturním životě ve městě. Akce v Šimkových sadech vzešla z návrhu vítězné skupiny Future City Games, kde lidé různého věku a zaměstnání vymýšleli návrhy na vylepšení kulturního života ve městě. V letních měsících by měly být organizovány workshopy, které by do města měly přitáhnout studenty.

S kandidaturou jsou spojené i finančně velmi nákladné plány přestavby bývalé továrny Vertex na knihovnu či rekonstrukce Velkého náměstí a Bílé věže. Budova hradecké filharmonie by se měla dočkat moderního technologií, aby se zde mohly nahrávat desky. V rámci novoročních oslav bude také otevřena nová budova Divadla Drak v tereziánských kasárnách. Promenádní koncerty vážné hudby a dechovky, koncerty Filharmonie Hradec Králové a kurzy internetu pro seniory.

Jaká je průměrná roční návštěvnost turistických cílů?

Největší atrakci, Bílou věž, navštíví 25 tisíc lidí ročně.

Významné osobnosti, které se v Hradci Králové narodily nebo tu působí:

Ze současných osobností: houslový virtuos Jaroslav Svěcený, televizní osobnost Ivan Vodochodský, herečka Pavla Tomicová, královéhradecký biskup Dominik Duka, karikaturista Vladimír Jiránek, kreslíř Vladimír Renčín, poslanec Evropského parlamentu Oldřich Vlasák. Z nežijících osobností: herec Josef Bek, historik a literát Bohuslav Balbín, básník Jaroslav Durych, legionář Rudolf Medek, zpěvačka Zuzana Navarová.

Má město nějakou znělku pro svou kandidaturu?

Znělku Hradec Králové ke své kandidatuře zatím nemá. Zaměřuje se především na tvorbu image prostřednictvím realizace projektů.

Kolik zatím stála kandidatura města a z jakých zdrojů byly náklady hrazeny?

Přímé náklady na propagaci kandidatury Hradce Králové se pohybovaly v řádech stovek tisíců korun. Jsou s ní však spojené další plánované investice v řádech jmilionů a projekty, například na přestavbu bývalé továrny Vertex na knihovnu či rekonstrukci Velkého náměstí a Bílé věže, které už budou stát stovky milionů. Finanční prostředky na ně budeme čerpat z Evropské unie.