Vesnice donedávna neměla školu, a děti musely odcházet do vzdálených internátů, nebo se nikdy nenaučily číst a psát. Občanské sdružení Surya dostavělo v září roku 2008 speciálně navrženou školu přímo vytápěnou sluneční energií. Hradečané Petra Kykalová a Radim Špilka zde strávili pět měsíců coby dobrovolní učitelé.

O svých zážitcích z cesty, učení a setkávání s odlišnou kulturou se se zájemci podělí 14. a 16. března.

Program:

5. 3. - 31. 3. 2011 Výstava fotografií: Život v Himálaji – Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, 2. patro, Galerie Automat. Zakladatel sdružení Surya a iniciátor stavby Sluneční školy Jan Tilinger s Ondřejem Cundrem mapují na svých snímcích těžký život obyvatel indické části Himálaji.

Pondělí 14. března v 18.15: Promítání filmu Cesta ke Sluneční škole – Univerzita Hradec Králové, budova A, AULA Režisér Tomáš Obermaier o svém dokumentárním snímku z roku 2008 říká: „Film Cesta ke Sluneční škole vypráví o výstavbě základní školy ve vesničce Kargyak v indické části Himálaje a také o putování za tímto nejvzdáleněji osídleným místem ležícím v nadmořské výšce 4200 metrů. Projekt chce všem přiblížit život ve vysokohorských podmínkách s důrazem na tým českých dobrovolníků, který tu celý projekt dokázal zrealizovat.

Středa 16. března v 18 hodin je na programu přednáška: Jak se učí v Himálaji – Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, konferenční sál – přednáší Petra Kykalová a Radim Špilka, kteří vyučovali ve Sluneční škole jako dobrovolní učitelé od ledna do května 2010. Během přednášky seznámí přítomné s 200 km dlouhou cestou po zamrzlé řece, která vede do vesnice Kargyak, kde škola stojí.

Přítomní uslyší o životě izolované vesničky uprostřed velehor, kde vyrostla základní škola pro děti, která umožní místním, ale i dětem z okolních vesnic, dosáhnout potřebného vzdělání. Dozvíte se, jak vypadá život a vyučování v nadmořské výšce 4200 metrů. Akci podpořily Univerzita Hradec Králové a Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové. Další informace na webových stránkách: www.surya.cz.