Šestasedmdesátiletý Vladimír Palička vedl fakultní nemocnici šest let. Profesor vnitřního lékařství a biochemik končí kvůli věku. „Pracuji ve zdravotnictví jako lékař 52 let a myslím si, že už je doba, kdy můžu uvažovat o tom, že bych zvolnil. Věřím, že nemocnici prospěje, když dostane nové mladší vedení, které to požene někam dál, dopředu,“ poznamenal.

Palička uvažoval o odchodu z čela nemocnice už delší čas. Nechtěl ale odcházet v době vrcholící covidové pandemie. „Dodnes jsme hospitalizovali 4300 pacientů s covidem. Nejvíc jich bylo 15. února 2021, a to 333, což je čtvrtina našich lůžek. Další nejméně čtvrtina lůžek byla současně uzavřena proto, abychom tam mohli přesunout personál, který se o pacienty s covidem bude starat. Ta situace byla extrémně složitá,“ vzpomínal Palička na nejtěžší dobu ve vedení zařízení.

Extrémně hrdinní pracovníci

V době vrcholící covidové krize měla nemocnice 450 zdravotníků v karanténě nebo na ošetřování blízkých. „Jsem strašně vděčný našim zaměstnancům, kteří byli extrémně hrdinní, pracovití a zvládli epidemii velmi dobře,“ vzkázal Palička svým podřízeným. Na avizovanou podzimní vlnu covidu je podle něj zařízení díky dosavadním zkušenostem připravené dobře.

Palička povede nemocnici, dokud za něj ministerstvo nenajde náhradu. „Domluvili jsme se, že přes srpen bude výběrové řízení. Chtěl bych, abychom vybrali důstojného nástupce, a pan ředitel slíbil, že do září bude nemocnici dál vést. Pak dojde k předání,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ilustrační foto.
Hradecká nemocnice hledá tisíc nových dárců krve ročně

Ten v pondělí v hradecké nemocnici předal Paličkovi čestné uznání za celoživotní přínos medicíně. „Je vidět, že když je dobrá spolupráce nemocnice, fakulty, města a kraje, tak na tom obrovsky profitují občané a pacienti. Toho je hradecká nemocnice dobrým příkladem, za to bych chtěl panu řediteli poděkovat,“ doplnil Válek.

Ambulanci chce udržet

Vladimír Palička nastoupil do hradecké nemocnice v roce 1984 a její řízení převzal v srpnu 2016 po Romanu Prymulovi. „Pokud to bude možné, rád ještě zůstanu v limitovaném úvazku, chtěl bych se věnovat klinické práci. Mám poradnu a ambulanci, a tu bych rád držel,“ vysvětlil dosluhující ředitel.

Dohlížet by měl i na některé rozběhnuté projekty nemocnice. „Zahájili jsme jako jeden z projektů obnovy naší nemocnice rekonstrukci laboratorních oborů včetně stavební části, organizační části a rozvoje molekulární biologie. Je to oblast, které bych se rád věnoval i v budoucnu,“ popsal Palička.

Jeho nástupce čeká obří investice. „Chceme stavět pavilon, do kterého přesuneme neurochirurgii, ortopedii a jiné operační obory, které jsou dnes mimo centrální operační sály, abychom vše sjednotili a racionalizovali,“ připomněl Palička akci, která měla podle dřívějšího rozpočtu stát 2,4 miliardy korun.

Nebyla v červených číslech

Fakultní nemocnice je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech. Zaměstnává pět tisíc lidí. Má 1360 lůžek a každý rok hospitalizuje víc než 41 tisíc pacientů, 40 procent z nich pak operuje. Ambulantně ošetří ročně kolem 700 tisíc lidí. V posledních letech vybudovala přístavbu pro lineární urychlovače nebo novou moderní budovu transfuzního oddělení.

„Myslím si, že nemocnici předávám ve velmi dobrém stavu. Tato nemocnice nebyla od listopadu 1989 v červených číslech, nikdy jsme nebyli v ekonomickém propadu. Hospodaříme s rozpočtem bezmála 10 miliard korun, je to opravdu obrovský podnik,“ řekl ředitel hradecké fakultní nemocnice.

Po odchodu z funkce by chtěl ubrat z pracovního tempa. „Po šesti letech je čas, aby člověk zvažoval, jestli má pokračovat, nebo jestli se může také trošku věnovat rodině a zálibám,“ dodal Vladimír Palička, který má 11 vnoučat. Jeho koníčky jsou silniční cyklistika a četba.