V sále filharmonie by se nástroj zhruba za 15 milionů korun měl poprvé rozeznít na podzim příštího roku. Zajištění peněz a postup pořízení varhan dnes projednala rada města. V minulosti pokus pořídit varhany pro filharmonii skončil podvodem a odsouzením varhanáře Vladimíra Grygara.

Finance hledal fond

Dosud měl pořízení varhan na starosti především nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, který získává peníze od dárců a část píšťal již pořídil. Při shánění peněz na varhany se například angažuje světově uznávaná operní pěvkyně Soňa Červená. „Hotové již jsou komponenty za asi 4,5 milionu korun. Z nadačního fondu se i s penězi od dárců převedou na město, které bude investorem varhan," řekla náměstkyně primátora Anna Maclová.

Radnice odhaduje, že na dokončení nástroje bude potřeba ještě asi 10,4 milionu korun. Z toho čtyři miliony by měla pokrýt dotace od ministerstva kultury. Další milion korun na varhany dal hradecký kraj, který by ještě dalším půl milionem mohl přispět v roce 2017. Nadační fond dá 900 tisíc korun a další peníze bude shánět. Zbytek do 10,4 milionu korun by mělo zaplatit město Hradec Králové ze svého rozpočtu.

Na stranách portálů

Nové varhany budou podle projektu umístěné po obou stranách jevištních portálů, má je tvořit 3481 píšťal. Budou disponovat 54 znějícími rejstříky. Nejdelší píšťala má být dlouhá 5,6 metru, nejmenší bude měřit dva centimetry.

Peníze zpronevěřil

O pořízení mistrovských koncertních varhan pro filharmonii se začalo hovořit v roce 2005, kdy radnice nákladem 120 milionů korun budovu filharmonie opravila. Varhanář Grygar však podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun, za které měl varhany postavit.

Po moha letech soudních jednání letos v dubnu pražský vrchní soud Grygara pravomocně potrestal za dotační podvod čtyřmi lety vězení.