Začnou v létě

Samotné opravy za 80 milionů korun by mohly začít už 
v létě.  Kraj, který na opravu chce využít peníze z evropských dotací, plánuje v březnu vypsat výběrové řízení na dodavatele.

„Předpokládáme, že s výběrovým řízením bychom mohli být hotovi do června a od července by mohly být zahájeny stavební práce. Oprava by měla být dokončena do 31. srpna 2015," vysvětlil krajský radní Josef Dvořák.

Galerii tak během jara čeká hodně práce. „Pro nás to bude znamenat  uzavřít galerii pro veřejnost a přestěhovat všechna pracoviště i sbírky do náhradních prostor. V době, kdy budeme mít zavřeno, se chystáme připravovat novou stálou expozici i programy," prozradil Tomáš Rybička, ředitel Galerie moderního umění.

Vznikne i kavárna

Podle Rybičky má rekonstrukce několik cílů. Jedním z nich je přiblížit budovu původnímu stavu a odstranit necitlivé zásahy. „Také chceme zlepšit komfort pro návštěvníky, který nabízejí některé instituce našeho typu v Evropě. Přibude také šatna, prodejna publikací nebo kavárna. Chceme, aby si u nás lidé odpočinuli, posadili se a dali si třeba kávu," dodal Rybička.

Stejně tak by se mělo zlepšit zázemí pro zaměstnance, které je nyní nedostatečné.

Kraj také plánuje, že se postupně uvolní byty, které jsou v objektu galerie. Prostory mají být využity pro potřeby galerie. „Kraj rozhodl, že se rozšíříme také do bytové části domu. Byty se tak postupně přemění na kanceláře. Ty, které nebudeme využívat my, zaplní krajské organizace," uvedl ředitel Rybička.

Kraj ušetří

Z patnácti bytů, které jsou v galerii, bude pět po rekonstrukci využívat galerie. Deset z nich po vystěhování nájemníků dělníci předělají na kanceláře pro kraj. Řada organizací, které kraj zřizuje, totiž sídlí v pronajatých prostorech. Pro kraj tak bude ekonomičtější přesunout je do budovy galerie.

Galerie sídlí v secesní budově, která byla postavena v letech 1911 až 1912 podle návrhu architekta Osvalda Polívky. Vstupní průčelí zdobí bronzové plastiky Ladislava Šalouna.

Uvnitř budovy se v původní podobě zachovala vstupní hala v přízemí a interiéry v prvním poschodí. Prostory v přízemí jsou upraveny pro pořádání krátkodobých výstav, ve čtyřech patrech je instalována stálá expozice České výtvarné umění 20. století.