Necelý milion korun doplácelo loni město Hradec Králové na provoz jídelny důchodců v Šafaříkově ulici. Podle náměstka primátora pro oblast sociálních věcí Martina Hanouska proto nastal čas na její zrušení. Podporu našel i u komise pro sociální, zdravotní a rodinnou politiku. „Je mi to líto, ale myslím, že čas na to, aby tato organizační jednotka byla zrušena, už nazrál,“ řekl Hanousek zastupitelům. Na jednání vystoupil i jeden ze strávníků. „Toto zařízení je jediné svého druhu ve městě. Má dobrou dopravní dostupnost. Chodí tam senioři všech věkových kategorií nejen kvůli jídlu, ale i kvůli možnosti setkávat se, pohovořit si a odpočinout si ve velmi příjemném prostředí. Ochotný personál také přímo obsluhuje ty, kteří to sami nezvládnou.,“ vypočítal důchodce Josef Řehák klady ztrátové jídelny. Dotace města je dle něj odůvodněná a transparentní. „Apeluji na vaše sociální cítění, mezigenerační solidaritu, etické hledisko i význam vašeho rozhodnutí pro širokou hradeckou veřejnost,“ zakončil Řehák své vystoupení.

To zastupitele zřejmě přesvědčilo. Pro zrušení nakonec hlasovalo 15 z nich, potřeba bylo hlasů 19. Někteří zastupitelé návrh odsoudili. „Je to šetření na nepravém místě. Pro mě je to čistě arogance vůči této věkové kategorii,“ řekl zastupitel za HDK Ladislav Škorpil. Podobně se vyjádřil i Pirát Pavel Vacek, šetřit na důchodcích je podle něj trapné. „Máme stovky milionů na stavbu fotbalového stadionu a nemáme na provoz jídelny v Šafaříkově ulici?“ ptala se pak zastupitelka za HDK Romana Dusová.

Jídelna tedy hlasování o svém konci přežila stejně jako před šesti lety. „Tehdy se uvařilo v jídelně 48 tisíc jídel, nyní jsme dokonce na 27 tisících,“ upozornil Hanousek. Strávníci nyní platí v jídelně v Šafaříkově ulici 70 korun za oběd, u komerčních dodavatelů jsou podle Hanouska ceny kolem 85 korun, ale i s dovozem. Jen nepatrně nad sedmdesát korun zaplatí důchodci za oběd v některých hradeckých školních jídelnách.