Brány elektrárny budou otevřené pátek od 14 do 18 hodin a v sobotu od 9 do 15 hodin. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední pak v pátek v 17 hodin a v sobotu ve 14 hodin. Vstupné je pro všechny  zdarma.

K cestě za poznáním můžete zítra využít i vláček, který pojede od kongresového centra Aldis, kde se koná cestovní veletrh. Svézt se můžete od 14 do 17 hodin.

„Pro velké i malé návštěvníky jsou připraveny prohlídky interaktivní expozice o obnovitelných zdrojích energií, o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Součástí prohlídky jsou i projekce tematického filmu Malé vodní elektrárny na Labi nebo snímků Obnovitelné zdroje a 100 let Šumavské energie. K dispozici je kinosál s projekcí na velkoplošné plátno, které je dominantním prvkem centra," uvedla Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

Součástí prohlídek je také návštěva plně funkční malé vodní elektrárny v Hradci Králové zvané Hučák.

Ta funguje již přes 100 let. Výročí sto let od spuštění výroby elektrické energie elektrárna oslavila v roce 2012. Sběratelé si budou moci zakoupit turistickou známku a turistickou vizitku či nálepku.

Hučák funguje přes sto let
Vodní elektrárna je umístěna na řece Labi. Hydrocentrála elektrárny byla připravena v roce 1911 tak, aby se mohly uskutečnit zkoušky tří Francisových turbín s výkonem 300 koňských sil. První elektřinu tyto vodní turbíny dodaly ke konci ledna 1912. Ve 20. letech minulého století se uskutečnila z důvodu zvýšení výkonu rekonstrukce zařízení. V této podobě pracují všechna její soustrojí dodnes. Generátory jsou dokonce ještě původní z roku 1912. Tři soustrojí elektrárny využívají maximální spád 4,2 metru, který zajišťuje přilehlý jez. Původní technologické zařízení vodní elektrárny, které tvořily 3 Francisovy turbíny s přímým pohonem alternátorů, vybudované v roce 1911 firmou Kolben, bylo v roce 1925 rekonstruováno a turbíny byly vyměněny. Dnešní elektrárna obsahuje 3 vertikální rychloběžné Francisovy turbíny s návrhovým průtokem 10 m³/s.