„Začalo to e-mailem, který jsme dostali ráno, bylo to varování, že byl na univerzitu odeslaný výhrůžný e-mail,“ říká student Vojtěch Středa, která stojí v hloučku zhruba stovky studentů a zaměstnanců univerzity. Od budovy jsou asi 200 metrů, po pár desítkách metrů hlídají okolí policejní těžkooděnci v přilbách a vestách.

„Byl jsem právě v odpočinkové zóně univerzity, v 1. patře. Přišli policajti a ukazovali nám fotku mladého muže, jestli ho neznáme. Byl asi mého věku. Pak jsem si přečetl v diskuzi na studentském chatu, že to má být student prváku naší fakulty. A pak jsme byli evakuovaní z budovy,“ popisuje 21letý student aplikované informatiky na Fakultě informatiky a managementu UHK Vojtěch Středa. Vyklízení budovy podle něj proběhlo v klidu.

Opodál stojí jen tričku na březnovém sluníčku další student, tentokrát David: „Byli jsme ve třídě, normálně jsme se učili a najednou vtrhli dovnitř muži v maskáčích se samopaly, ať se evakuujeme, že to není cvičení a vyhnali nás ven,“ přibližuje David, který studuje ekonomiku a management.

V pondělí 11. března ve 14 hodin policie evakuovala budovu Univerzity Hradce Králové.
Policie zasahovala v budově Univerzity Hradec Králové, studenty evakuovala

Okolí univerzity bylo hermeticky uzavřené. Hlídala ho policie, kolem stanulo preventivně i několik sanitek. „Jsme tady preventivně, často se může někdo při překotné evakuaci zranit, někdo může potřebovat třeba i psychologickou pomoc,“ vysvětlil jeden z pracovníků záchranky, který si nepřál být jmenovaný.

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

„Je to robustní zásah, jsou tady desítky policistů, kteří teď propátrávají objekt univerzity Na Soutoku. Semestr je plném proudu, dotklo se to stovek studentů a desítek zaměstnanců," řekl mluvčí Univerzity Hradec Králové Jakub Novák. Podle něj nejsou žádní zranění. Část studentů si ale nestačila vzít osobní věci, telefony nebo oblečení. Tyto studenty se podařilo umístit do nedaleké školní jídelny v Hradecké ulici, kde dostali deky nebo čaj. „Mohu potvrdit, že zásah na univerzitě souvisí s výhrůžným mailem, který dostala i naše univerzita.“

To samé za policii sdělila mluvčí Iva Kormošová. „Přijali jsme poznatek, na základě něhož jsme evakuovali prostory. Přijatý poznatek jsme řádně prověřili a zjistili jsme, že se nezakládá na pravdě. Zásahová jednotka včetně prvosledových hlídek a psovodů prohledala celý kampus a shledala ho jako bezpečný,“ řekla bezprostředně poté, co se do budovy mohli vrátit studenti pro své věci.

Komplex budov Univerzity Hradec Králové Na Soutoku prohledávaly desítky policistů odpoledne víc než tři hodiny. Zásahová jednotka odjela z univerzitního areálu po 16. hodině.

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

Dovnitř policie vpustila studenty pár minut před půl pátou odpoledne. Hrozba se nepotvrdila, policie nic nebezpečného nenalezla a nikoho nezadržela.

Podle policie ale emailová hrozba střelbou na univerzitách trvá a například v Hradci zůstanou vysoké školy pod zvýšeným dohledem mužů zákona.

Zdroj: Jiří Fremuth