Letošní 27. ročník závodu Šumaman ovládla hradecká zásahovka. Závod se konal sobotu 11. května v Přední Výtoni u Lipenského jezera v Jižních Čechách. Na start soutěže policejních zásahových jednotek, vojáků a hasičů se postavilo celkem 19 pětičlenných družstev.

Policisté z královéhradecké zásahovky získali zlato již posedmé v řadě, ostatní týmy z celé republiky hradečtí borci porazili s vysokým náskokem. Čtyřicetitříkilometrový závod plný náročných disciplín zvládl hradecký tým za necelé čtyři hodiny. Stříbrný tým dorazil do cíle o více než hodinu později a poslední tým o téměř tři a tři čtvrtě hodiny déle.

Na závodníky čekaly mimořádně náročné překážky na devíti stanovištích. Kromě běhu na zhruba 9 kilometrů jeli 30 kilometrů na horských kolech a 3 kilometry na raftech.

„Museli zvládnout traverzy mezi stromy či skalami, pohyb na provazových žebřících i sítích v korunách stromů, tahání pneumatiky zatíženou jedním členem týmu po písku, překážkovou dráhu se zraněným na nosítkách a podobné úkoly, při kterých se prověřovala nejen jejich fyzická zdatnost a obratnost, ale i souhra celého týmu a schopnost si rychle poradit,“ popisuje závod Šumaman policejní mluvčí Iva Kormošová.

Muž má nařízenou sexuologickou léčbu
VIDEO: Muž se uspokojoval před mladou ženou a utíkal před strážníky

Asi nejtěžší disciplínou bylo podle Kormošové vyšplhání po lanech do výšky 10 metrů jen za pomocí stoupacího prostředku – Jümaru. Tento úkol zvládli jako jediní všichni ze všech týmů na 100 procent.

Za celou dobu konání tohoto závodu se žádnému týmu nepodařilo zvítězit sedmkrát za sebou. „Poprvé se našim podařilo zvítězit o více jak hodinu a poprvé získali jen 2 penalizační minuty. Nikdo ze všech účastníků se nezranil a náš tým naštěstí neměl ani žádný defekt natož nějaký problém s náčiním. Po celý závod museli mít všichni na hlavách ochrannou přilbu a navlečený sedák a po celou dobu museli spoléhat jen sami na sebe, nesměli si od nikoho jiného nic brát ani půjčit,“ prozradila policejní mluvčí.

Muž má nařízenou sexuologickou léčbu
VIDEO: Muž se uspokojoval před mladou ženou a utíkal před strážníky

Hradečtí policisté doufají, že obhájí vítězství i příští rok. „Chlapi díky, za výbornou reprezentaci našeho krajského ředitelství. Moc si toho vážíme a věříme, že příští rok do závodu opět dáte vše, co ve vás je a možná ještě něco navíc,“ děkuje závodníkům Kormošová.

Mohlo by vás zajímat: Uteč, schovej se, bojuj! Hradecká univerzita cvičila zásah proti střelci

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth