A vidět je to hned na první pohled, respektive ze střechy budovy, která se do budoucna stane pro zdejší zaměstnance nejen relaxační zónou, ale i zásobitelem bylinek do místní restaurace a jídelny.

„Zatím to tak nevypadá, ale již tu jsou vysázeny bylinky a travní porost. Již za pár měsíců tu tak vznikne nejen relaxační zóna pro zaměstnance, ale i bylinková zahrada. Bylinky si budou moci zaměstnanci i odnést, ale většina z nich poputuje do místních kuchyní,“ řekla na střeše pětipatrové budovy, která skýtá nejenom unikátní výhled na celé město, ale při dobré viditelnosti jsou krásně vidět i Krkonoše, naše průvodkyně, marketingová expertka ČSOB Pavla Kuklová.

Kromě zahrádky však střecha ukrývá i venkovní kuchyni pro zaměstnance, malou tělocvičnu a pod estetickým prvkem, jež zdálky připomíná saunu, i strojovny výtahů a technologické zázemí. A to je také ekologické.

„K vytápění a chlazení budovy slouží tepelná čerpadla využívající energii ze zemního masivu prostřednictvím 108 energetických vrtů hlubokých až 200 metrů. Na severní stranu vybraných sloupů se nám podařilo společně s grafiky přenést schematické zobrazení geologických vrstev, které byly „vytaženy“ ze země pod budovou. Na tento prvek intuitivní orientace navazujeme v jednacích místnostech, které jsou na jižní straně ze světlé břízové dýhy a na severní z tmavé dýhy buku,“ informovala Pavla Kuklová.

Všechny kanceláře jsou uzpůsobeny jako openspace. Ale člověk ani zde nemá nouzi o soukromí. A zatímco v České republice nedávno zmizel poslední telefonní automat, tak v budově, která pojme na 1000 zaměstnanců, se pár „telefonních budek“ nalezne.

„Jsou to místa pro všechny, kteří chtějí mít při svých telefonních hovorech soukromí. Jedná se o odhlučněné budky, kdy člověk není rušen okolím, ale také své okolí neruší,“ dodává Pavla Kuklová a upozorňuje i na další ekologický prvek „zelené“ budovy: „Příkladem jsou biometrické systémy pro kontrolu vstupů či plynulé řízení osvětlení podle přítomnosti pracovníků a intenzity denního světla. V přízemí budovy se nyní chystá dětské centrum Sluníčko určené pro děti zaměstnanců.