Letos mělo sloužit jen pardubické zařízení, dojde však ke změně. „Podle nových požadavků budou na přelomu roku v provozu obě zařízení,“ řekl ředitel královéhradecké protialkoholní záchytné stanice Vlastimil Kyral.

Ještě v létě to přitom vypadalo, že hradecká záchytka bude muset ukončit provoz, ačkoli je jediná v kraji. Kvůli nové vyhlášce totiž hrozilo, že nebude mít dost lékařů. Musela proto vedení kraje požádat o navýšení financí o půl milionu korun.
Vyhláška, která platí od listopadu, vyžaduje aby na protialkoholní záchytné stanici sloužili lékaři certifikovaní v klinických oborech. „Kromě toho požaduje přítomnost takto specializovaného lékaře při přijetí a propuštění pacienta,“ uvedl už v létě náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar. Upozornil, že i když na záchytce slouží lékaři nepřetržitě, takovou odbornost mají jen dva z nich.

Aby si zařízení lékaře udrželo, zvýšilo jim odměny o 120 korun na hodinu, o svátcích dostanou asi o 200 korun na hodinu více.

„Bylo to nutné, aby nám doktoři neutekli,“ konstatoval Vlastimil Kyral. Další peníze si podle něj vyžádaly prostorové úpravy, které také požaduje nová vyhláška. „Bylo tedy nutné vybudovat nové zábrany u toalet,“ upřesnil.

Záchytka zajišťuje péči lidem intoxikovaným alkoholem nebo drogami. Loni přijala 1303 osob. Podle Vlastimila Kyrala se tento počet meziročně příliš nemění. Každý hospitalizovaný by měl za noc zaplatit 2000 korun, jejich vymáhání je však složité a většinou se nezdaří. Zaplatí pouze třetina lidí, zbytek jsou pohledávky.

Pobyt na protialkoholní záchytné stanici v Pardubicích je výrazně dražší. Noc tady vyjde na 3200 korun. 

Ilustrační foto
Zdravotníci dostanou přidáno, platy jim vzrostou o 10 procent