„Ta se rozvíjí nejen po formální stránce, kde v roce 1995 bylo podepsáno společné memorandum, ale i prakticky. Za týden pobytu na Hradecku se francouzští přátelé zúčastňují poznávacích, kulturních i společenských akcí a poznávají život v našich rodinách," popisuje František Bárta z Libčan.

Francouzi navštívili Chlum i Petrof

Zahraniční návštěva už během svého týdenního pobytu stihla zavítat na bojiště na Chlum, kde se v roce 1866 odehrála krvavá bitva, prohlédla si jedinečné hradecké muzeum klavírů ve firmě Petrof, prošla se ulicemi Hradce Králové a užila si výhled z letos nově zrekonstruované Bílé věže.

„V úterý spolek viděl Kuks a pevnost Josefov. Ve čtvrtek zavítá i do hlavního města. V dalších dnech pak Francouze čekají  návštěvy místních producentů regionálních potravin a drobné výroby. Společně pak tráví čas poznáváním venkovského života a zábavy. Tímto způsobem strávené chvíle tak rozšiřují vědomosti a znalosti obou stran a přispívají k porozumění obou regionů," doplňuje František Bárta.

A jak se partnerský spolek Libčanům revanšuje?

„Oplátkou za naše pohostinství bude návštěva Normandie, neboť dvacetiletá spolupráce nekončí, ale s přibývajícími léty zraje jako dobré francouzské víno," uzavírá Bárta.