Dosud neznámý mladík se postaral o rozruch během úterní demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, která se uskutečnila na hradeckém Masarykově náměstí. Zhruba hodinový program demonstrace se už blížil ke konci, když organizátoři vyzvali účastníky k promluvě do mikrofonu. Celkem pět lidí dostalo minutový prostor k tomu, aby se k současné situace v politice i ve společnosti veřejně vyjádřili.

Jedna z diskutujících právě hovořila o důležitosti veřejnoprávních médií a zejména České televize, když se z levé strany vydrápal na pódium na krátko ostříhaný mladý muž v červeném triku. Ten nejprve vulgárně a hlasitě vyjadřoval nesouhlas s tím, co právě žena hovořící o České televizi říkala do mikrofonu. Když její projev skončil a slova se ujala organizátorka demonstrace Radka Hübnerová, stočil se hněv mladého muže právě na ní. Velmi vulgárně organizátorku urážel a pomalým krokem se blížil ke středu pódia, kde právě Hübnerová pod sochou T. G. Masaryka promlouvala k účastníkům protestu. Uklidnit mladíka se vydal mimo jiných i historik Petr Blažek, který předtím sám na pódiu vystoupil. Nejprve se po něm mladý muž neúspěšně ohnal, poté se rozhodl couvnout a pódium opustit. Dříve než z levé strany pódia slezl, s hlasitým výkřikem „Sieg Heil“ zvedl ruku a před zraky stovek lidí zahajloval. Poté slezl z pódia a rychle nasedl na kolo, na kterém Masarykovo náměstí opustil.

„Viděl jsem zhruba pětadvacetiletého mladíka, zjevně pod vlivem, jak se postupně blížil k pódiu kde právě probíhaly projevy a po organizátorech a lidech kteří promlouvali různě sprostě pokřikoval. Organizátoři se ho potom pokusili umírnit a vyvést z pódia pryč, po jednom z nich se ohnal, načež se otočil a před odchodem z pódia zahajloval,“ popsal Deníku muž, který šel incident následně nahlásit policejní hlídce, která byla na demonstraci přítomná.

Ve středu odpoledne nejprve policejní mluvčí Ondřej Moravčík na dotaz Deníku odpověděl, že velitel zásahu na Masarykově náměstí o žádném takovém incidentu neví. Poté se však policisté začali situací zabývat. Zřejmě až na základě dotazu Deníku. Proč nestačilo původní oznámení svědka na místě, není zřejmé. I toho už ale nyní policisté s žádostí o pomoc kontaktovali.

„Na základě vašich informací se kolegové z obvodního oddělení 1 v Hradci Králové se tuto věc začali vyšetřovat,“ sdělil policejní mluvčí ve středu později odpoledne. Vyšetřování je teprve na začátku a není jisté, zda se policistům podaří mladíka identifikovat. V případě prokázání viny se ale dá očekávat, že by mohl muž být souzen za trestný čin projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Organizátorka akce Radka Hübnerová Deníku bezprostředně po demonstraci řekla, že mladíka organizátoři neznají. Incident je patrný ve vyslání z akce, které je dostupné na facebookové události.

Podobný, dosti medializovaný případ, se stal letos v dubnu na Václavském náměstí v Praze. Při demonstraci hnutí SPD tam kamera zachytila hajlujícího muže ve vojenské uniformě. Video se následně začalo šířit po sociálních sítích. Tento týden byl muž trestním příkazem nepravomocně potrestán půlroční podmínkou s dvouletým zkušební dobou. Zaplatit má také 30 tisíc korun. Proti trestnímu příkazu je možné podat odpor – případem by se pak soud zabýval v hlavním líčení.