„Kvalita hudebních nástrojů představuje zvuk celého orchestru. Máme tu výborné hráče, ale pokud jsou hudební tělesa zastaralá a nedostačující kvality, na výkonu umělců se to samozřejmě odrazí," zdůvodňuje nutnost nákupu nového nástroje ředitel hradecké filharmonie Václav Derner.

Nová harfa by tu původní měla nahradit letos na podzim. Vedení hradecké filharmonie doufá, že veřejnost se do jejích tónů zaposlouchá hned od nové sezóny, která začíná v září. „Výroba hudebních nástrojů je složitý umělecký proces. Věříme ale, že ji tu budeme mít připravenou už na první koncerty," těší se na nový přírůstek do orchestru Derner.

Obnova hudebního vybavení je podle něj pro filharmonii prioritou, ročně do ní vedení investuje až milion korun. S koupí nového strunného nástroje jim tentokrát vypomůže kraj. „Jsme si  vědomi významu této kulturní instituce a rozhodli jsme se pomoci tomu, aby byla zachována vysoká kvalita souboru," potvrzuje náměstek hejtmana Otakar Ruml. Nová harfa přijde na 720 tisíc korun, krajští zastupitelé by měli přispět půl milionu korun.   (zum)