Akcí tradičně provázela milovnice psů Majka Schillerová, které i letos pomáhal Zdeněk Srstka, který byl zároveň předsedou poroty. V ní zasedala i Ája Charouzová, která pomáhá pejskům v Azylovém domu ve Lhotě pod Libčany. Ulehčit jí s těžkým břemenem pak mohli příchozí například vyřazenými lékárničkami, granulemi a dalšími věcmi vhodnými pro psy.

Letošního ročníku Voříškiády se zúčastnilo krásných 43 pejsků, z nichž jeden dorazil až z Karlových Varů. Velký rozdíl byl ve věku jednotlivých účastníků, kdy nejmladšímu bylo 7 měsíců a nejstaršímu 15 let. Soutěžilo se ve třech váhových kategoriích, kdy první trojice z každé z nich postoupila do finále o absolutního vítěze. „Důležitější než pohár je skutečnost, že jsme se tu dnes mohli sejít," zhodnotila moderátorka Majka Schillerová. Voříškiáda je ale soutěž, která má mít své vítěze.

Beky je z útulku

V kategorii do 10 kilogramů zvítězila fenka Jessy Natálie Klubrtové.  Prostřední kategorii do 19 kilogramů ovládl pes Jonatán Marcely Vodvárkové, zatímco mezi největšími pejsky zabodoval Kibi Edity Oplištilové, který vedle krásy předvedl i talent na počty. Vyhlášení absolutního vítěze se nezúčastnili všichni finalisté, několik z nich už stačilo odjet. Přišli tak o korunovaci psa Bekyho Martina Uhlíře z Pardubic, který svého kamaráda našel v hradeckém útulku.

„Nečekal jsem, že bych mohl vyhrát," sdělil své dojmy překvapený Martin Uhlíř. Bekymu bylo asi jedenáct let, když si ho osvojil. Psího miláčka vlastní jeho hrdý majitel čtyři roky. Zhruba patnáctiletý Beky je slepý a navíc špatně slyší. Radost ze života ale prokazuje neutuchající chutí k jídlu, tulením se s páničkem a láskou k procházkám.   (vrb)

Vypadat dobře chce každý. Fešák může být i pes

Nejen o soutěži o nejlepšího psa bez průkazu původu byl letošní program Hradecké Sirius Voříškiády. Pro příchozí pejskaře organizátoři připravili venkovní prodej krmení, pelíšků, oblečků a hraček pro jejich mazlíčky. Pokud navíc měli svého psího kamaráda s sebou, mohli si zdarma vyzkoušet agility dráhu, která byla postavena na travnaté ploše vedle centra.

Pro děti, které by snad měly dlouho chvíli, byl připraven skákací hrad a psí spřežení, na kterém se mohly svézt. Předvést všem práci svých chlupatých parťáků přijeli zástupci Policie ČR – Krajského ředitelství Hradec Králové. Mladí psi prokázali svou poslušnost a skvělý výcvik při zákroku na figurantovi. S představením sportovní kynologie přišla Veronika Vondráčková z Kynologického klubu z Rychnova nad Kněžnou, po které následovala ukázka práce loveckých psů.

V duchu hesla „i pejsek rád dobře vypadá" se ve stínu parkoviště uskutečnila také módní přehlídka psů ve slušivých oblečcích. Majitelé psích fešáků mohli po celou dobu trvání akce využít přítomnosti fotoateliéru Jany Štípkové, díky němuž si mohli odnést vedle zážitků také hezkou památku na příjemné chvíle strávené na letošní hradecké Voříškiádě.

Vítězové Hradecké Sirius Voříškiády
Kategorie do 10kg:
1. fenka Jessy, 1,5 roku, Natálie Klubrtová, Hradec Králové
2. pes  Beky, 15 let, Martin Uhlíř, Pardubice
3. pes Chico, 6 let, Daniela Nekvindová, Sukorady

Hradecká Sirius Voříškiáda.Kategorie 10 – 19kg:
1. pes Jonatán, 5 roků, Marcela Vodvárková, Hradec Králové
2. pes Miki, 1,5 roku, Markéta Faltová, Rozběřice
3. fenka Růženka, 3 roky, Jana Tomková, Dvůr Králové

Kategorie nad 19kg:
1. pes Kibi, 9 měsíců, Edita Oplištilová, Třebechovice
2. fenka Rita, 3 roky, Tereza Mrkvičková, Hradec Králové
3. fenka Roxy, 1,5 roku, Přemysl Domkář, Hradec Králové

Absolutní vítěz:
pes Beky, 15 let, Martin Uhlíř,  Pardubice

Jakub Vrba