Lékaři miminko vyšetřili a zjistili, že je mírně podchlazené, ale zdravé. Zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess dal holčičce jméno Zuzanka.

„Alarm babyboxu, umístěného na budově Zdravotnické záchranné služby, se na operačním středisku rozezněl v 3.30 hodin," sdělil mluvčí hradeckých záchranářů Ivo Novák. Dítě z babyboxu vyzvedly operátorky tísňové linky.

Zuzance se bude hledat nová rodina

„Miminko odnesly do tepla na své pracoviště a ihned vydaly pokyn k výjezdu nejbližší posádce RZP spolu s lékařem Rendez-vous," uvedl mluvčí.

Při ošetření zdravotníci zjistili, že dítě je zdravé a na svět přišlo pravděpodobně před několika málo hodinami. Záchranáři  pak dítě transportovali do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Holčička je čerstvě narozená a oblečená do hadříků asi po starších sourozencích," sdělil Ludvík Hess.

Novorozenci nalezení v babyboxech jsou takzvaně právně volní a je možné je ihned adoptovat. Nekončívají proto v ústavu, ale okamžitě se jim hledá náhradní rodina.

Čtyři miminka
Ve východních Čechách jsou babyboxy v pardubické, orlickoústecké,  náchodské, trutnovské a svitavské nemocnici a v objektu hradeckých záchranářů.
Byly v nich dosud nalezeny čtyři děti: v Pardubicích v roce 2012 Mirek a o rok později na silvestra Ria. Holčička dostala jméno po jedné z dárkyň, která na pardubický babybox přispěla. V Ústí nad Orlicí v roce 2009 nalezli Lucii a v Hradci Králové v sobotu Zuzanu.

Schránka stojí čtvrt milionu

Ludvík Hess připomněl, že babybox v Hradci Králové funguje od září roku 2011.

„Vznikl díky Janě Třešňákové, krajské radní pro zdravotnictví, a za korunky od Josefa Štajera z Prahy," uvedl. Hradecká fakultní nemocnice podle Hesse zařízení pro nalezené děti odmítala, proto byla schránka instalována v objektu krajských záchranářů.

Prvním miminkem, které v ní bylo nalezeno, se stala právě Zuzanka.

Babybox je klimatizovaná a vytápěná schránka, v níž je stálá teplota. Pokud do ní někdo uloží dítě, babybox na to signálem upozorní zdravotníky. Zřízení schránky stojí kolem čtvrt milionu korun.

V Česku bylo do dneška 63 babyboxů, první z nich byl zřízen v roce 2005 v GynCentru v Praze. Dnes přibude další  ve znojemské nemocnici.

Do schránek bylo dosud uloženo 115 dětí, z toho sedmdesát holčiček.