„Toto ocenění je letos udělováno poprvé a je určeno studentovi, který navzdory zdravotnímu postižení či znevýhodnění překoná řadu překážek a dosáhne mimořádných studijních nebo výzkumných výsledků," vysvětlila Iveta Juranová z fakulty.
Oceněný student 3. ročníku doktorského studijního programu Lékařská biofyzika se zaměřuje na projekty v oblasti bezkontaktních technologií pro protetiku a robotiku. „Od návrhu kapacitních senzorů jsem se posunul k senzorům, které sledují pohyb očních zornic na displeji. To je užitečné k ovládání nejrůznějších zařízení zejména pro pacienty s vysokou míšní lézí jako pentaplegie, kvadruplegie a pro pacienty s myopatií. Momentálně pracuji na ovládání polohovacího lůžka pomocí očních pohybů," vysvětluje Martin Kopeček.
V roce 2008 utrpěl laureát vážný úraz a poškodil si míchu. Přes špatnou počáteční prognózu dokázal vlastní vůlí a tréninkem svůj zdravotní stav zlepšit natolik, že není trvale odkázán jen na invalidní vozík a částečně se může pohybovat také s pomocí francouzských holí. Neopustil ani svoje sportovní zájmy a záliby, jezdí na lehokole, učí jako instruktor další vozíčkáře jezdit na monoski. Je také vášnivý rybář: „Jezdím na rybolov do Baltu na moře, kde si připadám jako ostřílený mořský vlk. Tam mě mé nohy nelimitují, v lodi mohou sedět všichni," říká.