Být seniorem není v současném způsobu starobních důchodů žádné terno. Ale být důchodcem v Hradci znamená být mezi slepými jednookým králem. Oproti celorepublikovému průměru (12 326 korun) pobere letos hradecký senior 12 523 korun(v roce 2010 - 10 273).

Obyvatel města nad soutokem Labe a Orlice bere více i v krajském měřítku, kde jsou na vrcholu důchodci z Trutnova (12 183) a na chvostu senioři z Náchoda (11 871). Hradec je na tom také lépe v regionálním derby se sousedními Pardubicemi. Zde si letos důchodci přijdou na 12 261 korun. Bohužel velmi tristní je pohled na důchody optikou pohlaví. Zatímco si mají hradečtí muži letos důchodem přijít na 13 705 korun, tak něžné pohlaví dostane na účet v průměru o 2 tisíce korun méně (11 525). Podobná nerovnoprávnost je i ve městě perníku. Podle odhadů zdejší senioři letos přijdou na 13 509 korun. Pardubické seniorky pak dostanou 10 961 korun.

Každý rok o pár stovek více starobního důchodu senioři sice kvitují, ale stále to podle nich není ono a bez pomoci rodiny, popřípadě vlastní, tedy brigády nebo jiného přivýdělku, by jejich život po aktivní pracovní kariéře stál „za starou belu“. „Kdybych se měla spolehnout jen na stát, tak už jsem spásala všechnu trávu kolem baráku,“ postěžovala si Deníku jedna z oslovených seniorek.

„A nejsem sama, komu se při pohledu na účet po výplatě důchodu chce plakat. I proto jsem si musela sehnat brigádu. Bez ní bych s penězi vůbec nevyšla,“ dodala šestašedesátiletá Jana, která si však touto důchodovou nadstavbou připadá stále mladá a potřebná. „Mohla bych si sice užívat důchod, ale asi by to kvůli té malé rentě vypadalo tak, že bych stála celou dobu u okna a vyhlížela pošťáka. Takhle se ještě dostanu do kolektivu, kde na většinu neduhů zapomenu,“ dodala pracující důchodkyně, která se spíše než o svoji budoucnost, bojí o budoucnost jejich dětí a vnoučat. „Pokud nebudou mít žádné připojištění, tak jim asi opravdu zbude jen ta tráva,“ dodala žena, kterou však přes současnou bídu důchodového systému nechybí smysl pro humor a celý jej glosovala známým vtipem rozdílu mezi českým, švýcarským a francouzským důchodcem: „Švýcarský ráno vstane, dá si sýr a a jde do parku krmit ptáčky. Francouzský snídani zapije sklenkou vína a jde do parku hrát ty jejich koule. A český ráno vstane, sní nějaké švýcarské prášky, zapije je sklenkou vody, vezme si francouzské hole a jde makat.“