Nejdřív ale muselo město oficiálně posvětit rozvázání smluv se společnosti ECE, která měla stadion opravit a postavit vedle něj nákupní centrum. To už je ale minulostí…

Za vynaložené náklady dostane město od ECE kompenzaci 5,4 milionu korun. Výhrady padly hlavně na špatné informování opozice. „Přijde vám standardní, aby se podklady pro tak závažnou věc dostaly zastupitelům do ruky čtyři dny před zasedáním?" ptal se Martin Hanousek (ZPH a SZ s Piráty).

Pozdní dodání materiálů omlouval náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09), pod kterého rekonstrukce stadionu spadá, tím, že je třeba jednat rychle a podat žádost o územní rozhodnutí co nejdříve. Čím déle se budou opravy totiž odkládat, tím větší je riziko, že prvoligový fotbalový klub přijde o licenci hrát nejvyšší soutěž.

Soutěž neprošla

Největší diskuze se ale strhla při výběru dalšího postupu. Ve hře byla architektonická soutěž či vypsání výběrového řízení na projektovou dokumentaci k územnímu řízení, stavebnímu povolení a zhotovitele. Třetí možností pak bylo oslovit pět firem, které by zpracovaly pouze dokumentaci pro územní řízení.

„Město by mělo chtít stavět kvalitní stavby. V tom by mohla pomoci  Česká komora architektů, která nám nabízí bezplatnou pomoc při uspořádání architektonické soutěže," prohlásil Hanousek. Jenže v případě zmíněné soutěže by se přípravy protáhly minimálně o dalších šest měsíců.

Podle Lubomíra Štěpána (KSČM) je soutěž zbytečná: „Za dobu mého působení v zastupitelstvu jsem viděl asi patnáct studií, některé od významných architektů, není tedy důvod vyhazovat peníze za další návrhy."

Zastupitelé nakonec odhlasovali variantu dvě. Tedy výběrové řízení na projektovou dokumentaci. Stadion za zhruba 400 milionů korun by tak měl vypadat podle návrhu Tomáše Vymetálka, který jej prezentoval na únorovém zasedání.

To se ale nelíbí ostatním architektům. „Vedení města se staví zády k názorům odborníků, popírá více jak stoletou hradeckou tradici architektonických soutěží a místo možnosti vybrat si z celé řady návrhů počítá s projektem oblíbence hlavního architekta města Brůny," uvedl člen Kruhu pro občanskou společnost Aleš Dohnal.

Pokud by šlo vše hladce, mohlo by se na novém stadionu hrát v roce 2018.