Stará okna a dveře, kterými táhne – to už by mělo být na hradeckém Gymnáziu Boženy Němcové na Pospíšilově třídě brzy minulostí. Královéhradecký kraj jako jeho zřizovatel rozhodl, že do „Boženy" nalije víc jak deset milionů korun a na nová okna a dveře už vyhlásil veřejnou zakázku.

„Objekt sice není zapsán jako kulturní památka, nachází se ale na území městské památkové zóny. Přípravu akce jsme proto konzultovali s pracovníky odboru památkové péče hradeckého magistrátu," uvedl ke generální výměně radní pro investice Josef Dvořák. A na co konkrétně se mohou studenti a učitelé v upravené budově těšit?  „Požadavků na nové výplně je hned několik. Okna musejí být dřevěná, v šestitabulkovém členění. Počítá se s izolačním dvojsklem plněným argonem, ale okna by měla svým vzhledem přibližně odpovídat době výstavby budovy. Obdobné konstrukce budou i velká sdružená okna do tělocvičny," přiblížil budoucí „image" hradeckého gymnázia Michal Friček z kanceláře hejtmana.

První vlna výměny by měla začít už o letošních prázdninách, kraj na ni z rozpočtu vyčlenil téměř pět milionů. Další etapy generální úpravy přijdou příští rok.   (zum)

Okna a dveře budou měnit dvě léta, možná i tři

Hradec Králové - Výměna desítek oken za nové zabere na hradeckém Gymnáziu Boženy Němcové stavbařům určitě nějaký ten pátek a ani jejich cena není vskutku „lidová".

Kraj proto generální úpravu budovy rozdělí na etapy, a to minimálně na dvě, možná dokonce i na tři.

Letos maximálně jedna etapa

Vedení kraje preferuje podle kanceláře hejtmana soustředit všechny práce na léto, kdy by stavbaři na škole nijak nerušili výuku. „Samozřejmě bude snaha o to, aby se práce podařilo realizovat během letních prázdnin. V tomto roce se ale stihne maximálně ta první etapa, na kterou jsou v letošním rozpočtu vyčleněné finance. Dá se předpokládat, že během jednoho léta se stihne jedna etapa a během dalšího léta druhá etapa," vysvětlil Michal Friček z kanceláře hejtmana.

Zároveň také dodal, že stavbaři by se měli pustit do výměny prvních oken a dveří už o letošních prázdninách: „V letošním roce je v krajském rozpočtu pro první z nich vyčleněno 4,9 milionu. Pro realizaci dalších etap je ve smlouvě zakotvena takzvaná odkládací podmínka."

Na nový vzhled svého „druhého domova" se těší i gymnazisté: „Já to vítám, ta okna pamatují hodně, vyměnit je je určitě dobrý nápad," souhlasí absolvent Petr.

Michaela Zumrová